Február rólunk szól: elkezdődött a LMBT Történeti Hónap | Háttér Társaság

Február rólunk szól: elkezdődött a LMBT Történeti Hónap

Filmek, előadások, kiállítások, városjárás, tánc és kvíz – rengeteg programmal vár az egész februárban tartó rendezvénysorozat, amely a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek történelemben, kultúrában, tudományban vagy a művészetekben – vagy éppen a hétköznapokban – betöltött szerepét mutatja be.

 elkezdődött a LMBT Történeti HónapA negyedik alkalommal megrendezett  programsorozatot Susan Stryker történész, a queer tudományok elismert kutatója nyitotta meg, aki egyébként az Oscar-díjra esélyes A dán lány című film konzulense is volt. Az Eddie Redmayne főszereplésével készült film az 1930-as években az első nemi helyreállító műtéten átesett festő életéről szól. Ezen kívül levetítik az Yves Saint Laurent, a Coming Out, a Salmonberries és a Ritz fürdőház című filmeket is, de a kínálatban szerepelnek dokumentumfilmek is: Eltitkolt évek, A titkos klub, illetve a 60-as, 70-es, 80-as évek Magyarországán élő melegek életét bemutató Meleg férfiak, hideg diktatúrák című interjú- és riportfilm, s érdekesnek ígérkezik a záróesten vetítésre kerülő Coming Oot!, amely a magyar dokumentumfilmhez hasonló, csak éppen a skótokat veszi szemügyre.

[title]Számos érdekes előadás lesz – megjegyezzük, hogy a Háttér Társaság vezetői is tartanak előadásokat! – komolyabb meg könnyedebb témákról: a teljesség igénye nélkül említünk néhányat: a hazai LMBT mozgalom kezdetei és Romsauer Lajos szerepe, a többszerelműség kérdése, Oscar Wilde és a homoszexualitás a viktoriánus korban, szocialista erkölcs és homoszexualitás. A Hátter Archívum vezetője, Nagy Sándor a kolozsvári Korunkban 1926 és 1940 között megjelent, a korszakban újszerűnek számító cikkeket – nőmozgalomról, lélektanról, homoszexualitásról – mutatja be, Hanzli Péter pedig az LMBT sajtó történetét ismerteti, amely – ki hitte volna? – már 120 évre nyúlik vissza; akkor jelent meg Németországban az Eigene.

Leszbikus témákat is találunk bőséggel: szó lesz a filmvászon leszbikus ikonjairól, feminizmus és az LMBTQ mozgalom kapcsolatáról, Tóth Eszter Zsófia pedig arról tart előadást, hogyan jelenhettek meg a melegek és a leszbikusok a szocialista időszak közbeszédében és filmjeiben. Dittera-Balogh Andrea még régebbre tekint vissza, amikor Hölgyek városa címmel a 16–18. századi korai francia feministákról és szerelmeikről mesél. A Labrisz-esten a női terekről beszélgetnek, illetve az Eltitkolt évek című interjúkötet angol fordításának megjelenése kapcsán is lesz egy rendezvény, filmrészletekkel, felolvasással.

 elkezdődött a LMBT Történeti HónapAkik szórakozni szeretnének, azoknak ajánljuk a Charme Hungary táncóráját és bálját, vagy karaokét, kocsmakvízt és Pikk Dáma játékestet. Betekinthetünk a magyarországi LMBT diszkók és partik történetébe, jelenébe és alakuló jövőjébe, Csehy Zoltán pedig Másság, queer, opera címmel és sok zenével mutatja be a meleg tárgyú modern operák világát.

Az összes programot természetesen nem tudjuk felsorolni, de mindezeken kívül szóba kerül az AIDS, a 20 éves Háttér Lelkisegély-szolgálat, a másság és a vallás kapcsolata, a belga és a budapesti Pride története, majd február végén nagyot sétálhatunk a Pink Budapesten: a Háttér Társaság és a Hosszúlépés sétája a belváros ismerős helyszíneit mutatja be, melyekről sokszor nem is gondolnánk, hogy LMBTQ személyiségekhez vagy eseményekhez kötődnek és lesz tárlatvezetés is az El Kazovszkij-kiállításon a Magyar Nemzeti Galériában.

Az LMBT Történeti Hónapot február 29-én a Brit nagykövetségen zárjuk a Coming Oot! című brit dokumentumfilmmel és a nagykövet köszöntőjével.

A teljes program itt található. 

Témák