„Forradalom” Németországban: egy nő és egy meleg az ország élén | Háttér Társaság

„Forradalom” Németországban: egy nő és egy meleg az ország élén

Egyfajta forradalomnak értékelte a Der Tagesspiegel című berlini lap, hogy a választások nyomán továbbra is egy nő kormányozza Németországot, miközben a kettes számú vezető egy homoszexuális férfi lesz.

Valóban példa nélkül álló Európában, sőt valószínűleg az egész világon, hogy egy homoszexualitását nyíltan vállaló politikus irányítsa egy (jelentős) ország diplomáciáját.

A választások nyomán a keresztény pártok a liberálisokkal alakítanak új kormányt, s ebben a koalícióban hagyományosan az FDP vezetőjét, vagyis Guido Westerwellét illeti meg az alkancellári és a külügyminiszteri tisztség.

Elemzők szerint azonban a meleg Westerwelle külügyminisztersége problémákat is vethet fel; kérdéses például, hogyan fogadják őt és férfi élettársát a nyílt homoszexualitást tiltó, sőt súlyosan büntető bigott mohamedán országokban, mint amilyen Szaúd-Arábia, Malájzia vagy Irán.

Feszült helyzetben egyes elnyomó rezsimek, mint Irán vagy Oroszország, késztetést érezhetnek arra, hogy a „nyugati dekadencia” szembeötlő jeleként tüntessék fel a német külügyminiszter homoszexualitását.

Guido Westerwelle mindazonáltal nem hiszi, hogy magánélete bármiféle akadály jelenthetne. Szerinte ez kevésbé lesz probléma. Azt mondta, az elmúlt években számos megbeszélést folytatott prominens személyiségekkel szerte a világban, de soha, „egyetlen alkalommal” sem játszott szerepet, hogy egy férfival él együtt.

A német melegek azt várják a liberális külügyminisztertől, hogy jobban képviseli a német külpolitikában a melegjogokat. Korábban maga Westerwelle is felvetette, hogy meg kell vonni a támogatást azoktól az országoktól, ahol üldözik a melegeket.

A leendő külügyminiszter mindazonáltal nem tekinti magát melegaktivistának. Társával, Michael Mronzcal úgy nyilatkoztak, hogy bár nem szégyellik magukat és nem rejtőzködnek, nem a szexualitásuk, hanem hivatásuk révén határozzák meg magukat.

A 47 éves Westerwellének bevallottan társához, Mronzhoz fűződő stabil viszonya nyújtja a csúcspolitikusi lét, a sikerek és a kudarcok elviseléséhez szükséges támaszt.

Azóta, hogy Westerwelle 2004-ben Angela Merkel kancellár 50. születésnapján első ízben jelent meg nyilvánosan pasijával, Michael Mronzcal, a pár gyakran látható együtt olyan rendezvényeken, mint a német újságíróbál vagy a bayreuthi Wagner-fesztivál. Mronz már több külföldi útjára is - a delegáció tagjaként - elkísérte kedvesét.

Bár bennfentes körökben már korábban is tudták, hogy Guido a magánéletben is a férfitársasághoz vonzódik, a liberális pártvezető sokáig habozott az előbújással, mint mondta, arra várva, hogy „biztos kezekben legyen”.

Az álompár két lakást tart fenn, egyet Berlin-Charlottenburgban, egyet pedig Kölnben. Az esetleges házasságot firtató kérdések elől a liberális pártvezér mindeddig kitért, mondván, hogy majd szól, ha lesz változás.

A 42 éves Michael Mronz maga is ismert és sikeres üzletember Németországban, az egyik legismertebb német rendezvényszervező. MMP nevű cége főleg sporteseményeket rendez, mint amilyen a világhírű CHIO aacheni lovastorna, különböző maratoni futások, vagy a nyári berlini atlétikai vb.

Mronz maga is sportos életet él - teniszezik, kocog - bátyja, Alexander pedig az egyik legjobb német teniszező, bár sokan úgy ismerik jobban, mint Steffi Graf első pasiját.

Hatter.hu

Témák