K.u.k katonatisztek szerelmesfotói és rózsaszín háromszögek egy bécsi kiállításon | Háttér Társaság

K.u.k katonatisztek szerelmesfotói és rózsaszín háromszögek egy bécsi kiállításon

A bécsi melegkiállítás logója

A bécsi kiállítás stábja

A XX. század ausztriai és bécsi homoszexuális életének egészéről kíván átfogó keresztmetszetet nyújtani egy ambíciózus kiállítás, amely Bécs Neubau negyedében, a Neustifthalle nevű kiállítóteremben nyílt november 4-én.

Az 1700 négyzetméteren berendezett kiállításon mintegy félezer tárgy mutatja be az osztrák melegek életét az elmúlt évszázadban. A kiállított dolgok között éppúgy akadnak vidám, mint tragikus tárgyak: például az Osztrák-Magyar Monarchia katonatisztjeiről készült szerelmesfotók mellett ott vannak a koncentrációs táborokban a homoszexuális foglyok megkülönböztetésére használt rózsaszín háromszögek.

A kiállítás az első a maga nemében Ausztriában. Négy fő fejezetre oszlik: a Tükör szekcióban azt mutatják be, hogy milyennek látták a melegeket mások és ők maguk, a Labor szekcióban a téma tudományos feldolgozása tanulmányozható, a Város szekcióban a bécsi melegek hétköznapjaival ismerkedhet a látogató, míg a Szenvedély szekcióban az elmúlt száz év homoszexualitással foglalkozó művészeti és népi alkotásai láthatók.

A kiállítás utal arra, hogy titkolt homoszexuális volt Theodor Körner volt osztrák államfő, aki 1951 és 1957 között töltötte be a legmagasabb közjogi méltóságot, valamint Rosa Jochmann, az antifasiszta ellenállás ismert alakja. A kiállítás különösen megható darabja az a gyűrű, amelyre a ravensbrücki koncentrációs táborban rávésték mind Rosa, mind kedvesének lágerbeli azonosító számát.

A kiállítás kurátora, Hannes Sulzenbacher szerint az anyagot nagyon nehéz volt összegyűjteni, mert az osztrák melegek mélyen titkolva élték meg másságukat az elmúlt évszázadban.

A január 8-ig nyitva tartó kiállítást a „Bécs másként” nevű fesztivál szervezője, az Ecce Homo egyesület hozta össze. A 300 ezer eurós költségek kétharmadát Bécs városa fedezi. A város tanács tudományos kérdésekkel foglalkozó tagja, a szociáldemokrata Andreas Mailath-Pokorny a megnyitón fontosnak nevezte, hogy a 2005-ös emlékévben „végre módszeresen feldolgozzák és dokumentálják a melegek, leszbikusok és transzneműek ausztriai történetét”. Közölte, hogy Bécs városa tanulmányi ösztöndíjakat hirdetett meg a témával kapcsolatban, és még karácsony előtt kihirdetik, hogy melyik terv győzött a nácizmus homoszexuális áldozatainak állítandó bécsi emlékmű megtervezésére kiírt pályázaton.

A „Geheimsache: Leben” (kb. Titkos életek) című kiállítás keddtől vasárnapig 11-től 19 óráig, péntekenként 21 óráig látogatható, a belépőjegy kedvezmények nélkül 7 euróba kerül.

Hatter.hu

Témák