Orlandói lövöldözés - Az Egyesült Államok legsúlyosabb vérengzése, ötven halott | Háttér Társaság

Orlandói lövöldözés - Az Egyesült Államok legsúlyosabb vérengzése, ötven halott

Az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb tömegvérengzésévé vált az orlandói melegbárban vasárnapra virradóra elkövetett támadás: mint a város polgármestere bejelentette, a hatóságok ötven halálos áldozatra bukkantak és ötvenhárom embert ápolnak a kórházakban.

[title]Az áldozatok száma azt követően nőtt meg ennyire, hogy a rendőrség és az FBI teljesen átvizsgálta az orlandói szórakozóhelyet. A korábbi hírek mintegy 20 halottról szóltak. Buddy Dyer, Orlando polgármestere az amerikai történelem legsúlyosabb tömegmészárlásának nevezte a vérengzést. A polgármester egyúttal rendkívüli állapotot hirdetett ki a városban. Obama elnök, akit reggel tájékoztattak a történtekről, elrendelte, hogy a szövetségi kormányzat adjon meg minden szükséges segítséget a floridai rendőri szerveknek.

Közben azonosították a rendőrség által agyonlőtt merénylőt is: Omar Szaddiki Mateen, 29 éves férfi, afgán szülők gyermekeként született New Yorkban, s a floridai St. Lucie-ben élt. A rendőrség hajnalban még úgy tudta, hogy az elkövető nem Floridába való volt. Az agyonlőtt merénylőnél kézifegyvert és - a rendőrség megfogalmazása szerint -"azonosítatlan szerkezetet" találtak nála.

A rendőrség és az FBI változatlanul terrorista cselekménynek minősíti a tragédiát, s ilyen irányban folynak a nyomozások, az FBI egyik munkatársa pedig azt erősítette meg, hogy az elkövetőnek voltak kapcsolatai iszlamistákkal. Az illetékesek vizsgálják az esetleges dzsihadista szervezetekhez vezető szálakat. A floridai iszlám közösség vezetője már nyilatkozott, a közösség gyászáról és együttérzéséről biztosított mindenkit, s kifejtette, hogy a közösség elítél minden ilyen és hasonló bűncselekményt.

A lövöldözés helyszíne, a Pulse nevű éjszakai szórakozóhely Orlando egyik ismert melegbárja. Több hírportál is megírta, hogy elérték a támadó szüleit az NBC-csatornától. Ők kijelentették, hogy gyerekük nem volt tagja semmilyen felekezetnek, és kizártnak tartják, hogy vallási okokból követte volna el a férfi a bűncselekményt. Hozzátették azonban, hogy pár hónapja a fiú látott Miamiban az utcán két férfit csókolózni, és azóta gyakran tett gyűlölködő megjegyzést melegekkel kapcsolatban.

Eleget tudunk ahhoz, hogy kijelenthessük: ez terror- és gyűlöletcselekmény - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, reagálva az orlandói melegbárban vasárnapra virradóra elkövetett, ötven halálos áldozatot szedő támadásra.

[title]A támadást követően az üggyel kapcsolatban nyilatkozott Barack Obama is. Az amerikai elnök terror- és gyűlöletcselekményként hibatkozott a történtekre, továbbá elmondta: szívszorító nap ez a meleg, biszexuális és transzneműek (LMBT) közösségének. Úgy fogalmazott: "A városuk elleni szörnyű támadást átélt Orlando népe mellett vagyunk". Majd hozzátette: ez bármelyik amerikai városban megtörténhetett volna.

Hangsúlyozta: az amerikaiak egységesek, nem adják meg magukat a félelemnek, és eltökéltek abban, hogy megvédjék magukat. Megfogalmazásában a floridai merénylet valamennyi amerikai elleni támadás volt. Maga az elnök is megjegyezte, amit korábban Orlando polgármestere már megfogalmazott: a támadás az amerikai történelem legsúlyosabb tömegmészárlása volt.

Obama kitért a fegyvervásárlás, és -tartás szigorítására és korlátozására vonatkozó javaslatára, s emlékeztetett, hogy a kongresszus mindeddig megakadályozta az általa javasolt szigorítások törvénybe foglalását. Elnöksége egyik nagy kudarcának nevezte, hogy még nem született meg ez a törvény. "El kell már döntenünk, hogy ilyen országot akarunk-e? De az is egyfajta döntés, ha aktívan nem csinálunk semmit sem" - fogalmazott Obama.

Az elnök kitért arra is, hogy a Pulse nevű melegbár több volt mint egy egyszerű éjszakai szórakozóhely, szerinte jelkép volt: a meleg közösség szolidaritásának jelképe.

A Fehér Háznál félárbocra engedték a nemzeti lobogót és a szövetségi fővárosban megerősítették a biztonságot. Washingtonban ugyanis vasárnap tartják a Pride felvonulást, csakúgy, mint sok más amerikai városban.

MTI/index.hu

Témák