Politikai szupersztár lett a melegházasság engedélyezését kezdeményező francia miniszter | Háttér Társaság

Politikai szupersztár lett a melegházasság engedélyezését kezdeményező francia miniszter

Christiane TaubiraValóságos politikai szupersztár lett néhány nap alatt Franciaországban Christiane Taubira francia-guayanai származású, feketebőrű igazságügy-miniszter, aki az ellenzék csodálatát is kivívó felkészültséggel, retorikai képességekkel, valamint megingathatatlan nyugalommal, fáradhatatlan szellemességgel és állandó derültséggel védi a melegházasság engedélyezéséről szóló törvénytervezet a nemzetgyűlésben.

"A szocialista képviselők szemében rocksztár". "Annál is több. Az elkötelezettség értelmét testesíti meg". "Mindig nyugodt, de ritka szenvedélyesség árad belőle. Az az érzése mindenkinek, hogy hasznos és fontos dolog történik. Ez nem mindennap esik meg velünk és ez neki köszönhető". "A pályája, a profilja, a származása elismerést vív ki. Simone Veil, Badinter és most ő. Benne van a top 10-ben" - így nyilatkoztak a francia médiában kormánypárti képviselőtársai az igazságügy-miniszterről, aki több, mint egy hete egyedül folytat vitát éjjel-nappal az ellenzékkel.

Mivel a jobboldal parlamenti obstrukcióval, 5300 módosító indítvány benyújtásával próbálja meg hátráltatni az azonos neműek házasságát engedélyező törvény elfogadását, a kormánypárti módosításokat az utolsó pillanatban visszavonták, és a baloldali képviselők nem szólnak hozzá a vitához.

Az abortusz engedélyezésének emlékezetes csatáját 1967-ben a jobboldali Simone Veil vívta meg, a halálbüntetés eltörlése körüli filozófiai mélységű parlamenti vita 1981-ben a szocialista Robert Badinter nevéhez kötődik, az azonos nemű párok házasságának engedélyezése Christiane Taubirát írja be a történelembe - véli egyöntetűen a francia sajtó.

Christiane Taubira a melegházasság mellett érvel a parlamentbenA 61 éves, energikus, mindig elegáns és mosolygó miniszterasszony jegyzetek és papír nélkül beszél. Lassú ritmusban. Éjjel-nappal jelen van, mindenkit figyelemmel végighallgat, és a legnevetségesebb hozzászólásokra is érdemben válaszol. Eddig nem hibázott, és nem lehetett kihozni a sodrából. Előzetesen megismerte az egyház, az értelmiség, a pszichológusok, a jogászok, a sajtó álláspontját, és láthatóan élvezi a vitát. A törvénytervezet valamennyi részletét fejből tudja, és általános elképedésre teljesen pontosan idézi. Ahogyan filozófusokat, etnológusok vagy a francia antillai irodalom legjelentősebb szerzőit is.

Christiane Taubira ugyanis Francia Guyana képviselője volt négy cikluson át, és sokáig a Dél-Amerikához tartozó tengerentúli francia megye függetlenségért küzdött. Saját baloldali pártjának köztársasági elnökjelöltje is volt 2002-ben. Egy évvel ezelőtt azonban visszavonult a politikától, ezért nagy meglepetésnek számított, hogy Francois Hollande államfő miniszteri széket ajánlott neki.

Politikai múltjáért a jobboldal sokáig támadta a négygyerekes, nagyon szegény családban született feketebőrű politikust. Múlt szombaton azonban a képviselőház valamennyi jelen lévő képviselője, beleértve az ellenzékieket is, állva tapsolt, miután a nemzetgyűlés elfogadta a Házasodhasson mindenki! elnevezésű törvénytervezet legfőbb, egyes számú paragrafusát, amely kimondja, hogy a házasság "két különböző vagy azonos nemű ember között" létrejövő egység. A baloldal a politikai győzelmet ünnepelte, a javaslatot nem támogató ellenzéki képviselők viszont Christiane Taubira teljesítményét tapsolták meg.

"Nem értek egyet a politikával, amelyet képvisel, de nagyon tisztelem. Komolyan végzi a munkáját, és a nemzeti egység szelleme vezérli, amikor minden képviselőnek őszintén megköszöni a vitában való részvételt" - mondta Gérald Darmanain jobboldali képviselő a L,Express című hetilapnak.

Christiane Taubira háromnegyedórás világos vitaindító beszéde lenyűgözte a képviselőket. Történelmileg áttekintette a házasság intézményének fejlődését, amely szavai szerint erősen magán viseli az egyenlőség, a szabadság, valamint az állam és az egyház szétválasztásának jegyeit. Sokan azt gondolták, hogy egyszerűen betanulta a beszédet, de a kommunikációs titkársága azt állítja: soha nem írja meg előre azokat, és a kabinet által készített jegyzeteket sem használja. Hosszú idő óta a képviselők nem kötelező szolidaritásból, hanem őszinte lelkesedésből tapsolnak a nemzetgyűlésben, amikor Christiane Taubira beszél. A jobboldal pedig nyilvánosan gratulál neki.

Pedig Taubira igazságügyi miniszterként megkérdőjelezi a jobboldal büntetőpolitikáját, nem támogatja a börtönök építését, ahova imámokat szerződtetett a muzulmán rabok mellé. Nyíltan bírálja a jelenlegi belügyminisztert, amiért folytatja a kelet-európai romák kitoloncolását. "Nem létezik baloldali igazságszolgáltatás a jobboldali ellenében. Csak nagybetűs igazságszolgáltatás létezik" - vallja a miniszter.

Christiane Taubira szociológiát és afroamerikai néprajzot tanult, majd közgazdaságtanból és agro-élelmiszeri tanulmányokból doktorált. Elvált, négy gyermek anyja.

MTI

Témák