LMBTQI szószedet
Szexuális irányultság vagy szexuális orientáció: Azt fejezi ki, hogy milyen nemű személyek iránt érez az egyén szexuális és/vagy romantikus vonzalmat (pl. leszbikus, meleg, biszexuális, heteroszexuális).
Leszbikusnak nevezzük azokat a nőket, akik nők iránt éreznek vonzalmat.
Melegnek nevezzük azokat a férfiakat, akik férfiak iránt éreznek vonzalmat (néhány leszbikus nő is melegként határozza meg magát).
A homoszexuális kifejezést nemtől függetlenül azokra az emberekre használják, akik a velük azonos nemű személyek iránt éreznek vonzalmat. A kifejezést a magyar Kertbeny Károly alkotta meg a 19. században, kifejezetten azzal a céllal, hogy egy semleges megnevezést találjon, ám a későbbi orvosias konnotációi miatt az érintettek ma már nem igazán használják magukra.
Biszexuálisnak nevezzük azokat az embereket, akik egynél több nem iránt éreznek vonzalmat. A pánszexuális emberek számára a vonzalom kialakulásában nem játszik szerepet a másik személy neme.
Nemi identitás: Azt fejezi ki, hogy az egyén milyen neműnek érzi magát (pl. férfi, nő, nembináris). Ez van, amikor egybeesik a születéskor megállapított nemmel (ciszneműség), van, amikor pedig eltér attól (transzneműség).
Születési nem: Az a nem, amelyet születéskor az anyakönyvi kivonatban rögzítenek. Ez jellemzően a külső nemi jellegek alapján kerül meghatározásra, és a legtöbb országban bináris kategóriák mentén történik, tehát csak férfi vagy nő (fiú / leány) kerülhet az anyakönyvi kivonatba.
A nemi jellegek azok a testi, anatómiai jellemzők (kromoszómák, hormonok, külső és belső nemi szervek, testfelépítés), amelyek alapján egy embert nőként vagy férfiként sorolnak be.
Az interszex emberek olyan fizikai, hormonális vagy genetikai jellemzőkkel születnek, amelyek alapján nem sorolhatók be egyértelműen a férfi/női kategóriák egyikébe. Az interszex állapotoknak számos variációja létezik, ezért ez inkább gyűjtőfogalom, semmint egységes kategória.
A hermafrodita kifejezést korábban azokra használták, akik női és férfi külső nemi szervekkel is rendelkeznek, ez az interszex emberek egy alcsoportja. Mivel a kifejezés elsősorban orvosi környezetben használatos, illetve, mivel sokáig sértő, lealacsonyító szövegkörnyezetben használták, a legtöbb érintett számára bántó a használata.
Az endoszex az interszex ellentéte. Azt jelenti, hogy egy személy olyan nemi jellemzőkkel (pl. kromoszómák, hormonok, nemi szervek) születik, amelyek alapján egyértelműen besorolható a férfi/női kategóriák egyikébe.
A nembináris emberek azok, akiknek nemi identitása (és sokszor nemi önkifejezése is) kívül esik a bináris férfi/nő kategóriákon (pl. sem férfinak, sem nőnek, vagy mindkét nemhez tartozónak érzik magukat). Egyes nembináris emberek transznak tekintik magukat, mások nem.
Ciszneműnek vagy cisznek nevezzük azokat, akiknek nemi identitása megegyezik a születéskor kijelölt nemükkel.
Transzneműnek nevezzük azokat, akiknek nemi identitása eltér születéskor megállapított nemüktől. Ide tartoznak a bináris transzneműek (akiknek születéskor kijelölt neme férfi, nemi identitása nő vagy születéskor kijelölt neme nő, nemi identitása férfi) és a nembináris emberek is.
Egyes transznemű emberek a transzszexuális kifejezést használják magukra, sokan azonban nem szívesen használják, mert elsősorban orvosi környezetben használatos fogalom (egyes országokban diagnozisként is használják), illetve a transznemű szóhoz képest kevésbé fejezi ki, hogy a fogalom személy nemi identitására, nem pedig a biológiai nemére vagy szexuális irányultságára vonatkozik.
A transzvesztita szót még ma is gyakran használják tévesen a transznemű emberekre. Ez a mára idejétmúlt kifejezés olyan férfiakat ír le, akik időnként nőnek öltöznek, de férfiként azonosítják magukat. Mivel sokáig sértő, lealacsonyító szövegkörnyezetben használták, a legtöbb érintett számára bántó a használata, így manapság a crossdresser megnevezést szokás használni. Azokat, akik előadás, performansz részeként öltöznek női ruhákba és jelennek meg nőként annak ellenére, hogy férfiként azonosítják magukat, drag queen-eknek nevezzük.
Tranzíciónak nevezzük azt a folyamatot, mely során egy transznemű ember nemi önkifejezése és megjelenése közelebb kerül nemi identitásához. Ez történhet társas tranzíció (pl. új név használata a mindennapokban, nemi identitásnak megfelelő öltözködés), jogi tranzíció (a nem és a név megváltoztatása hivatalos iratokban), illetve orvosi tranzíció (pl. hormonkezelés, műtéti beavatkozások) útján is.
Queer: Többféle értelemben használt fogalom. Egyrészt ernyőfogalom, ami magában foglal minden nem heteroszexuális és/vagy nem cisznemű embert. Egy másik lehetséges értelmezésben azokra az emberekre használjuk, akik szexuális irányultságukat és nemi identitásukat nem kizárólag bináris kategóriákban (heteroszexuális/meleg vagy leszbikus, férfi/nő) határozzák meg vagy önmeghatározásukban csak annyit tartanak fontosnak, hogy nem heteroszexuálisok és/vagy nem ciszneműek.
Aszexuális alatt olyan személyt értünk, aki általában nem érez szexuális vonzalmat vagy nem érez eredendő vágyat a szexuális kapcsolatokra. Az aszexualitás egy spektrum, így egyesek soha nem éreznek szexuális vágyat, míg mások ritkán, vagy csak akkor, ha már erős érzelmi kötődést alakítottak ki valaki iránt.
Az előbújás (angolul: coming out) a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, aszexuális, queer vagy interszex identitás felismerésének és elfogadásának folyamata és ennek felfedése a személy környezete előtt. Az előbújás nem egyszeri alkalom, hiszen az LMBTQI emberek életük során többször is felfedik magukat, saját elhatározásukból vagy kényszerítő körülmények miatt, például új kollégák, szomszédok, orvosok stb. előtt. Maga a fogalom a hetero-, cisz- és endonormativitáson alapul, mivel a heteroszexuális, cisz- és endoszexuális embereknek nem kell mások előtt előbújniuk.
A heteronormativitás, cisznormativitás és endonormativitás olyan normarendszer, társadalmi gyakorlatok és intézmények összessége, amelyek azon az előfeltételezésen alapulnak, hogy az egyetlen ,,normális” és ,,természetes” szexuális irányultság a heteroszexualitás, az egyetlen elfogadható nemi identitás az, ami megegyezik a születéskor kijelölt nemmel (ciszneműség), és hogy az egészséges nemi jellemzők kizárólag azok, amelyek alapján a személy egyértelműen besorolható a férfi/nő kategóriák egyikébe (endoszexualitás).
Reparatív terápiának nevezzük azokat a nemzetközi pszichológiai és pszichiátriai szervezetek által egyhangúlag etikátlannak tartott gyakorlatokat, amelyek célja a személy szexuális irányultságának vagy nemi identitásának megváltoztatása/elnyomása.
Affirmatív terápiának nevezzük azt a megközelítést, amelyben a segítő szakember támogatja az LMBTQI klienseket szexuális irányultságuk és/vagy nemi identitásuk megértésében és elfogadásában, és reflektál a hetero- cisz- és endonormativitásra, és az ezek által keltett kisebbségi stresszre.