A Háttér Társaság alapelvei a transzaktivizmusban | Háttér Társaság

A Háttér Társaság alapelvei a transzaktivizmusban

A nemi identitás meghatározása egy személy kizárólagos joga, ennek jogi elismeréséhez a transznemű embereknek az emberi méltóságon alapuló alapjoga van. Az állam ezt nem bírálhatja felül, és kötelessége megteremteni a biztonságos, hozzáférhető, átlátható és diszkriminációtól mentes keretrendszert a transznemű emberek számára a név- és nemváltoztatáshoz. 

A transz emberek egészségügyi ellátása – úgy, mint bármely más személy egészségügyi ellátása – kizárólag szakmai, és nem ideológiai alapon történhet. Az egészségügyi ellátást megtagadni vagy megnehezíteni valaki számára a nemi identitására hivatkozva betegjogokat és alapvető emberi jogokat sért. A transzspecifikus ellátás igénye nem egy absztrakt többletigény, hanem a transznemű emberek életét alapjaiban befolyásoló szükséglet, éppúgy, mint bármely más egészségügyi ellátás. Nem támogatjuk ennek túlzó és szakmai alapokon nem igazolható feltételekhez kötését, támogatjuk azonban ennek életkorhoz igazítását, hozzáértő és felkészült szakorvosok képzését, a nemzetközileg elismert egészségügyi standardok és protokollok bevezetését, valamint specializálódott, államilag finanszírozott ellátóhelyek létrehozását. 

A transznemű emberek ugyanúgy a társadalmunk részét képezik, mint bárki más. Ebből fakadóan azonos feltételek mellett jogosultak a közös tereink félelemmentes használatára. Elítéljük azokat az alaptalan vádakat, miszerint a transznemű emberek bármilyen veszélyt jelentenének társadalmunk bármely csoportjára. A felmérésekből épp az ellenkezőjét látjuk: a transzneműek nap mint nap ki vannak téve zaklatásnak, erőszaknak, szexuális jellegű és tolakodó kérdéseknek, sokszor nyilvános terekben is.

Aggódva tapasztaljuk, hogy a transz emberek jogi, egészségügyi és társadalmi helyzete évek óta romlik, kilátástalan helyzetbe taszítva az érintettek jelentős részét. Ezzel szemben gyakoriak a nyugati transzellenes narratívákra épülő, többnyire egy-egy elszigetelt esetet felnagyító megnyilvánulások mind a jobb-, mind a baloldali médiában, amelyek ahelyett, hogy a közösség valódi, sokszor igen tragikus kimenetelű problémáival foglalkoznának, és elősegítenék a szélesebb társadalmi szemléletformálást és empátiát, tovább erősítik a transznemű emberek marginalizált helyzetét. Úgy gondoljuk, hogy mindannyiunk felelőssége ez ellen fellépni, és konstruktív irányba terelni az ezzel kapcsolatos párbeszédet. 

A kisebbség különböző hangjai és támogatóik között a kommunikáció, az összefogás és a közös célok meghatározása elengedhetetlen fontosságú. Támogatjuk a transznemű emberek helyzetének javítására irányuló előremutató vitákat, amennyiben azok valóban építő jellegűek, és nem kirekesztőek. 

A felsorolt problémák mindegyikére igyekszünk megoldást találni. A nem jogi elismerése kapcsán stratégiai pereskedést indítottunk, az egészségügyi diszkrimináció felszámolására, a transzspecifikus ellátás és a transzneműek szociális helyzetének javítása érdekében az Amnesty International Magyarországgal és a Prizma Transznemű Közösséggel közösen Legyél jól! néven valósítunk meg az érintettek bevonásával kidolgozott kutatást, arra épülő érdekérvényesítést és szakembereknek szervezett képzéseket magában foglaló projektet. A transz emberek társadalmi megítélésének javítását és a feminista mozgalmakban tapasztalt kirekesztés csökkentését megcélozva pedig a Nőkért Egyesülettel és a Labrisz Leszbikus Egyesülettel fogtunk össze, hogy ez utóbbi káros jelenségekkel szembe menjünk, mélységében megismerhessük a kialakult helyzet okait, és közös megoldást keressünk rájuk a most induló projektünkben.

Továbbra is minden erőnkkel azon leszünk, hogy az LMBTQI emberek helyzetét javítsuk, azon belül a transznemű emberekét is. Azért dolgozunk, hogy Magyarországon senkit ne érjen hátrány szexuális irányultsága vagy nemi identitása miatt, és végre egy boldog, befogadó társadalomban élhessünk. Ehhez a ti erőtökre is szükségünk van!

Témák