Archívumunk önkéntesei is részt vettek a varsói QueerMúzeum megnyitóján
December 6-án megnyílt Varsóban a QueerMúzeum. A Marszałkowska út 83-as számú ház földszintjén található, utcafronti helyiség több hónapos előkészítés és felújítás után, az önkormányzat és cégek támogatásával, valamint magánadományoknak köszönhetően nyílt meg a lengyel LMBTQI emberek történetét átfogó kiállítással. A megnyitón és a másnapi angol nyelvű tárlatvezetésen a Háttér Archívum és Könyvtár két önkéntese is részt vett.
A Lambda Warszawa, Lengyelország legrégebbi LMBTQI szervezete régóta tervezett projektje a QueerMuzeum, amely egy alulról szerveződő, az LMBTQI emberek és közösségek történetével való találkozásra szolgáló nyitott tér, ahol dokumentumokat, tárgyi emlékeket és tanúvallomásokat lehet gyűjteni és megosztani. A múzeum – amely az első ilyen jellegű intézmény Lengyelországban – honlapjának megfogalmazása szerint „kiegészíti a mainstream történelmet, követeli azt, amit elfelejtettek, kitöröltek és elhallgattak, visszaszerzi és helyreállítja a kisebbségi történetek helyét”. A december 6-án megnyílt múzeum a főváros központjában, a Marszałkowska utcában, az 83-as számú ház utcafrontján található. A múzeum megnyitásához a varsói önkormányzat és cégek támogatásán túl egy adománygyűjtő kampány sikere is hozzájárult (számos magánszemélyen kívül kisebb adománnyal a Háttér Társaság is hozzájárult a kampányhoz).
A múzeum megnyitására jelentős érdeklődés mellett, december 6-án délután került sor. A múzeumot egyrészt az igazgató, Krzysztof Kliszczyński nyitotta meg. Kliszczyński szociológus, egyetemi oktató, a Lambda Warszawa társalapítója, a melegek, leszbikusok, biszexuálisok és hozzátartozóik számára létrehozott Lambda Warszawa Segélyvonal volt munkatársa, az egyesület egykori elnöke, a Lambda Warszawa Archívum létrehozója és a „QueerStoria” című folyóirat főszerkesztője. Utána Piotr Laskowski eszmetörténész, a QueerMuzeum Programtanácsának egyik tagja beszélt, aki a Varsói Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományi Intézet Eszmetörténeti és Kulturális Antropológiai Tanszékének professzora, az egyetem LMBT+ történelem és identitások kutatóműhelyének társalapítója és vezetője is.
A jelentős sajtóérdeklődéssel kísért, teltházas megnyitón jelen volt többek között Anna Grodzka politikus, a lengyel Szejm első nyíltan transznemű képviselője vagy Izabela Morska, költő és író, a Macskacsalád titka című mesekönyv szerzője is (korábban mindketten jártak Budapesten, Izabela Morska mesekönyve pedig a Háttér Archívum és Könyvtár gyűjteményében is megtalálható). A megnyitón a Háttér Társaságot Hanzli Péter, a Háttér Archívum programvezetője és Szabó Lajos Balázs, az Archívum önkéntese, az LMBT Történeti Hónap egyik szervezője képviselte. A megnyitót követően átadtuk azokat a magyar vonatkozású anyagokat (könyveket, Háttér-kiadányokat, szórólapokat, kitűzőket, pólót), amelyeket ajándékként vittünk a Lambda Warszawa Archívumnak. A december 6-i megnyitót a nyitó hétvégén több tárlatvezetés és kerekasztal-beszélgetés kísérte. December 7-én délután a Queer Muzeum programbizottságának egyik tagja, Szymon Adamczak rendező, drámaíró, pedagógus tartott angol nyelvű tárlatvezetést, melyen két képviselőnk is részt vett.
A QueerMuseum most megnyílt állandó kiállítása hét nagyobb időrendi fejezet formájában mutatja be a lengyel LMBTQI közösség történetét, 1559-től a 21. század elejéig. A QueerMúzeum falain eredeti dokumentumok, fotók és digitális nyomatok egyaránt találhatók, mindezt vitrinekben elhelyezett tárgyak, könyvek, valamint tableteken hang- és videofelvételek egészítik ki – összességében közel százötven kiállítási anyag. A kiállítást a Piotr Laskowski által vezetett csapat dolgozta ki, melynek tagja volt Anna Dżabagina, Wiktor Dynarski, Jakub Gawkowski, Adriana Kapała, Kamil Karczewski, Krzysztof Kliszczyński, Sebastian Matuszewski, Łukasz Mikołajewski, Joanna Ostrowska, Grzegorz Piątek, Magdalena Staroszczyk, Piotr Szarota, Wojciech Śmieja, Krzysztof Tomasik és Paweł Żukowski. Az állandó kiállítás első része, „Egyszer volt, hol nem volt” alcímmel a 16-18. századra vonatkozó anyagokat mutatja be, ezt követi „Az ész a babonával szemben és a romantikus keresés: 1790-1850” című második rész, „A hurok szorosabbra húzása: 1850-1890”, „A saját életet élni: 1890-1933”, „A szakadék: 1933-1945”, „A csend: 1945-1965”, a „Reakció és forradalom: 1965-1990” című egységek, végül az „1990-2003: áttörés?” című kiállításrész. Az állandó kiállítást egy nyomtatott kiállításkísérő egészíti ki, amelynek szövegét a helyhiány miatt nem tudták a falakon kifüggeszteni – jelenleg csak lengyelül érhető el, de 2025-ben angolul is ki fogják adni. Hamarosan pedig az állandó kiállítás anyaga virtuális formában is elérhető lesz a múzeum honlapján, és a tervek szerint még 2025-ben elkészül annak angol fordítása is.
A kiállítás részeként megtekintetők egyebek mellett az első lengyel jogtörténeti források az azonos neműek közötti kapcsolatok büntetéséről, Juliusz Słowacki 19. századi költő portréja, aki bizonyos feltételezések szerint meleg volt és Chopinnel is kapcsolata lehetett, Magnus Hirschfeld két munkájának 1923-as és 1936-os lengyel fordítása, Zofia Sadowska orvos, feminista aktivista, egy húszas évekbeli leszbikus botrány főszereplőjének fotója, Witold Smetek interszex atléta életrajzi könyve, Aleksander Szymielewicz orvos, a varsói felkelés hősének fiatalkori portréja, egy leszbikus nő nyolcvanas években ismerkedésre szolgáló csokornyakkendője, Ewa Hołuszko fizikus, ellenzéki és Szolidaritás-aktivista, később transznemű aktivista személyes tárgyai, az ETAP nevű titkos meleg csoport rendezvényein készült fotók, Krzysztof Boczkowski költő, műfordító Homoseksualizm címmel 1988-ban megjelent szexológiai cikkgyűjteménye, a Balkan electrique nevű popduó egy 1990-es hangkazettája, melynek egyik dalát az AIDS-vírus ihlette, az 1993. február 14-én megtartott első varsói nyilvános LMBTQI-demonstráció fotói, az Inaczej című meleg lap 1998. évi 6. száma és az első lengyel leszbikus újság, a Furia 1997. évi 1. száma vagy a 2001. évi első varsói pride-felvonulás hivatalos plakátja. A kiállított anyagok között két magyar vonatkozású képpel is találkozhatunk: az egyik fotó Andrzej Selerowiczot, a bécsi központú Kelet-Európai Információs Központ (EEIP) vezetőjét, a Biuletyn/Etap című szamizdat szerkesztőjét és Ambrus Péter szociológust, a Homeros Egyesület főtitkárát ábrázolja 1990-ben, a kiállítás egy másik részén pedig egy jelentkép látható az Egymásra nézve című Makk Károly-filmből, amelyben két lengyel színésznő játszotta a főszerepet.
Az állandó kiállítást két kisebb időszaki kiállítás kíséri. Az „Ajándékok” című, a múzeum terén belül több helyen elhelyezett kiállítás (összeállította: Krzysztof Kliszczyński és Krystian Malada) öt tárgyat mutat be, amelyeket az elmúlt években adományoztak a Lambda Warszawa Archívumnak. Ezek közé tartozik az 1956-ban „Efeb Polski” címmel, kézzel készített magazin, Andrzej Selerowicz „Biuletyn” című folyóiratának első száma 1983-ból, Anna Grodzka képviselőjelölti okmánya 2011-ből, az első litván leszbikus szervezet, a „Sappho” pecsétje 1995-ből és Kim Lee vietnámi származású lengyel drag queen cipője. A nagy érdeklődésnek köszönhetően két további tárgyat – Kim Lee ruháját és a Lambda Warszawa székházának egykori ajtaját – csak 2024. december 27-én mutatják be a nagyközönségnek. A másik időszaki kiállítás („Disszonáns jelvények”) szintén december 27-én nyílik meg hivatalosan, ebből egyelőre egy vitrinben egy kisebb válogatás található a lengyel LMBTQI-történeti vonatkozású kitűzőkből, egyebek mellett egy olsztyni meleg és leszbikus szervezet kitűzője 1996-ból, a Lambda Krakow kitűzője 1997 körülről, a Kampány a Homofóbia Ellen (KPH) nevű szervezet kitűzője 2005 körülről vagy a varsói EuroPride 2010 kitűzője.
Ami pedig a hosszabb távú terveket illeti: a kiállítótér fölötti félemeleten a későbbiekben a Lambda Warszawa Archívum levéltári és könyvtári gyűjteménye kap majd helyet. Az 1997-ben létrejött archívum jelenleg több mint százezer archívumi egységet – sajtókivágásokat, folyóiratokat, szórólapokat, plakátokat, dokumentumokat, fényképeket stb. – tartalmaz az 1906 és 2024 közötti évekből. A tervek szerint pedig 2025 tavaszán a QueerMuseum homlokzatán emléktáblát avatnak a második világháború alatt üldözött LMBTQI emberek emlékére. Ez lesz az első ilyen jellegű emléktábla Lengyelországban.