Hírek | Háttér Társaság

Hírek

Jelentkezz te is lelki segítőnek!

A Háttér Társaság Információs és Lelkisegély Szolgálata 2024 őszén is elindítja telefonos, chates és e-mailes lelki segítő képzését. 

Felhívás kutatási feladatok elvégzésére

Országos reprezentatív közvélemény-kutatás megvalósítására keresünk 2024. október folyamán az LMBTQI emberekkel kapcsolatos társadalmi attitűdökről, különös tekintettel a leszbikus, biszexuális és transznemű nők és az őket érintő kérdések megítélésére kutatási partnert.

Az Európai Bíróság főtanácsnoka: javítani kell a GDPR alapján a transznemű személyek nemét az állami nyilvántartásban

Nyilvánosságra hozta indítványát az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka a transz emberek nem- és névváltoztatásával kapcsolatban egy magyar bíró által kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárásban. A főtanácsnoki vélemény hangsúlyozza, hogy a GDPR  16. cikke szerinti helyesbítéshez való jog a pontosság elvével összhangban szükségessé teszi, hogy a magyar hatóság kérelemre javítsa a nemre vonatkozó adatot. Ehhez kérhet bizonyítékot, azonban a változtatás előfeltételeként nem írhat elő nemi megerősítő beavatkozásokat.

Fotó: Horog Enikő, Budapest Pride 2024

Idén ősszel újra meghirdetjük az AFFIRM online tréningcsoportot, ahol sorstársak között stresszkezelési készségeket sajátíthatsz el önmagad felfedezése mellett.

Csatlakozz hozzánk médiaelemző gyakornokként!

A Háttér Társaság médiaelemző gyakornokot keres, aki részt venne a gender- és LMBTQI-ellenesség hazai médiában való megjelenését elemző kutatásban. A feladat magában foglalja a médiatartalmak kódolását és a kutatási beszámoló összeállításában való közreműködést.

Nem adjuk fel! Helyzetjelentés: hol tartanak a nem- és névváltoztatás jogáért folytatott jogi eljárásaink?

Négy éve lehetetleníti el a 33. §, hogy a transz emberek nemüknek megfelelő névvel és iratokkal élhessék az életüket. Azok ügyét, akik 2020. május 29. előtt kérték nemük és nevük hivatalos iratokban történő megváltoztatását már sikerre vittük. Akik viszont korábban nem kérték azt, joggal érezhetik reménytelennek a helyzetüket, hiszen az Alkotmánybíróság is cserben hagyta őket. Ezért irányítottuk pereskedéseinket az európai fórumok irányába: jelenleg több, mint 80 ügyfelet képviselünk az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt, és a Magyar Helsinki Bizottsággal közös ügyünkben az Európai Unió Bírósága előtt folyik egy előzetes döntéshozatalra irányuló eljárás.

Csatlakozz hozzánk social media menedzserként!

Keressük új, közösségi médiában jártas kollégánkat szeptembertől napi 4 órában.

LMBTQI-ellenes gyűlölet-bűncselekmény vagy diszkrimináció ért? Jelentkezz egy egyórás anonim interjúra!

Várjuk a jelentkezésedet, ha előítéleten alapuló erőszakot vagy hátrányos megkülönböztetést tapasztaltál szexuális irányultságod, nemi identitásod, vagy önkifejezésed miatt, függetlenül attól, hogy jelentetted-e az esetet vagy sem. Az interjúban elhangzott információkat bizalmasan kezeljük és anonimizáljuk.

Szervezz te is jogtudatossági eseményt Budapesten kívül!

Örömmel hirdetjük meg a vidéki formális és informális LMBTQI szervezetek számára szóló felhívásunkat a helyi közösségeket célzó, a jogtudatosság, előítélet-mentesség és láthatóság növelését szolgáló tevékenységek, így különösen jogtudatossági kampányok, nyilvános események (kerekasztal-beszélgetések, konferenciák, kulturális események, stb.), a témához kapcsolódó nyomtatott vagy online kiadványok vagy helyi képzések támogatására. Minden Budapesten kívül működő, az LMBTQI közösséget képviselő formális és informális csoport pályázhat.

 

Javították a csalad.hu honlapot: a családi pótlékra jogosultak között szerepelnek a bejegyzett élettársak is

Közérdekű bejelentésüket elfogadva a csalad.hu oldalon a családi pótlékra jogosultak köre kiegészült a bejegyzett élettársakra utalással, így a tájékoztató immár helyesen a házastársakkal azonos módon kezeli őket. 

Témák