LMBTQI menekültekkel foglalkozó konferencián jártunk | Háttér Társaság

LMBTQI menekültekkel foglalkozó konferencián jártunk

Kulcsszavak: 
menekültek
LMBTQI menekültekkel foglalkozó konferencián jártunk

Első alkalommal találkoztak LMBTQI menekültekkel foglalkozó közép- és kelet-európai civil szervezetek Berlinben. A konferenciát az ORAM szervezte. 

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelem irányul az LMBTQI menekültekre és menedékkérőkre a világ számos országában. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága már 2008-ban útmutatót adott ki a szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló menedékkérelmek elbírálásáról, amelyet 2012-ben alaposan átdolgoztak. Az EU menekültügyi szabályozása nevesítetten tartalmazza a szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló üldöztetés elismerését. Ennek ellenére az LMBTQI menedékkérelmeket gyakran utasítják el arra hivatkozva, hogy “diszkréten élve” a kérelmezők elkerülhetnék az üldöztetést hazájukban; és van, hogy megalázó vagy tudományosan nem megalapozott bizonyítékokat követelnek meg a szexuális irányultság bizonyítására (pl. szexuális cselekményt ábrázoló fényképek, projektív pszichológiai tesztek). E gyakorlatokat az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Európai Unió Bírósága jogellenesnek minősítette

Az LMBTQI menedékkérők ráadásul nem csak akkor találkoznak nehézséggel, ha menedékkérelmük szexuális irányultságon vagy nemi identitáson alapul, a politikai nézeteik vagy vallásuk miatt üldözött LMBTQI menedékkérők számára ugyanúgy nehézséget jelenthet a befogadóállomásokon őket társaik vagy a hatóságok munkatársai részéről érő zaklatás vagy erőszak, vagy például az egészségügyi szükségleteik (nemi megerősítő beavatkozások, HIV-kezelés, pszichológiai ellátás) figyelmen kívül hagyása. 

A közép- és keleti-európai országokra sokáig csupán tranzitországokra tekintettek, ahol az LMBTQI menedékkérők, illetve elismert menekültek csak ideiglenesen tartózkodnak, mielőtt továbbutaznak a jóval elfogadóbb nyugati országokba. Az ukrán menekültválság hatására azonban jelentősen megnőtt a nemzetközi védelmet keresők száma Közép- és Kelet-Európa országaiban, köztük az LMBTQI menedékkérők száma is. Egyre több LMBTQI szervezet indított ezért az LMBTQI menedékkérőket és menekülteket segítő programokat, és a nagy humanitárius és menekülteket segítő szervezetek is egyre inkább figyelnek az LMBTQI menekülők sajátos szükségleteire. Magyarországon a helyzetet nehezíti, hogy a menekültügyi rendszer szinte egyáltalán nem működik, a kérelmet beadását rendkívül megnehezítették, 2023-ban mindössze 31 kérelmet adtak be.

Az ORAM egy nemzetközi civil szervezet, amelynek célja az LMBTIQ menedékkérők és menekültek védelme és megerősítése. Szolgáltatásaival a világ számos országában jelen van, a tavalyi évtől kezdve közép- és kelet-európai jelenlétük megerősítésére is törekszenek. Ennek keretében 2024. szeptember 30-án Berlinben több mint 50 aktivista részvételével nemzetközi találkozót tartottak. 

A konferencia négy témára fókuszált: az LMBTQI menekültek lakhatása és gazdasági megerősítése, az afganisztáni helyzet és a lengyel-fehérorosz határon tapasztalt visszaélések. Emellett a résztvevők közösen gondolkodtak azon, hogy hogyan lehetne elősegíteni az LMBTQI menekültekkel foglalkozó szervezetek együttműködését helyi szinten más szolgáltatókkal, illetve országhatárokon átnyúlóan egymás között. 

A találkozón Magyarországról a Háttér Társaság képviselője vett részt. Az LMBTQI menekültek érdekében végzett munkánkról bővebben itt olvashatsz. 

Témák