A Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ Szekciója is kiáll a jogi nemmeghatározást tiltó törvényjavaslat ellen | Háttér Társaság

A Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ Szekciója is kiáll a jogi nemmeghatározást tiltó törvényjavaslat ellen

Határozottan ellenzi a Magyar Pszichológiai Társaság LMBTQ Szekciója a jogi nemmeghatározást ellehetetlenítő törvényjavaslatot, amit 2020. március 31-én terjesztett elő Dr. Semjén Zsolt. A klienseik biztonságáért és egészségéért felelős, segítő szakemberekként kötelességüknek érzik a felszólalást a törvényjavaslat ellen, mert veszélyesnek és diszkriminatívnak tartják, ami súlyos károkat okozhat mind a transznemű emberekre, mind egész közösségekre. 

Az MPT LMBTQ Szekciója kiemeli, hogy a törvényjavaslat szövegezése “nélkülöz mindennemű neonatológiai és fejlődéslélektani alapot”, és “látszatra pusztán ideológiai indíttatásból törekszik egy amúgy is rendkívül sérülékeny, kirekesztett társadalmi csoport emberi méltósághoz, önrendelkezéséhez való jogának ellehetetlenítésére.”

A születési nem orvos által megállapított tényként való kezelése figyelmen kívül hagyja ennek véltnél gyakoribb nehézségeit és ellentmondásosságát. A születési nem az elsődleges nemi jelleg és a kromoszóma alapján azonban nem egyértelműen meghatározható minden embernél, ez a hozzáállás tudománytalan.  Mivel a kromoszomális háttér és az elsődleges nemi jellegek utalhatnak eltérő biológiai nemekre, ezért az egyén születéskori besorolása elfogadhatatlan, hogy ezen alapuljon az egész életen át tartó jogi nem meghatározása. Az imént említett születési nem meghatározásakor felmerülő nehézségek vezethetnek olyan tévedésekhez, amelyek a serdülőkori szexuális- és nemi fejlődéskor válnak egyértelművé (pl. interszex egyének/testek esetében). Mivel ez az érintetteknek csak hosszas munkával helyrehozható szociális és pszichés károkat okozhat, az MPT LMBTQ Szekciója különösen fontosnak tartja az egyének szabad döntési jogának megóvását saját nemük meghatározásában. 

Ahogy számos tudományos jelentés bemutatja, a transznemű személyek többsége létfontosságúnak tartja, hogy a saját maga által igazinak megélt és megtapasztalt neme szerepeljen hivatalos irataiban. Kutatási eredmények és klinikai tapasztalat is alátámasztja, hogy azon személyek, akik önazonosan, megélt nemük szerint és választott nevükkel élik mindennapjaikat, kevésbé érintettek olyan pszichiátriai zavarokban, mint a depresszió, szorongás, vagy öngyilkossági gondolatok. Továbbá nagyobb arányban vesznek igénybe biztonságos egészségügyi szolgáltatásokat, aktívabb állampolgárok, mindezeken keresztül pedig sokkal inkább hasznos, boldog tagjaivá válnak közösségeiknek. 

Az MPT LMBTQI Szekciójának szakmai álláspontja szerint a jogi nemmeghatározás ellehetetlenítése a transznemű és interszex személyeket folyamatos diszkriminációba kényszerítené. Nemi helyreállítást kereső egyénekkel dolgozó szakemberekként elsőkézből, nap mint nap szembesülnek azzal a kilátástalansággal, amit az immár három éve szünetelő nem- és névváltoztatási engedélyek meg nem szerzése okoz. “Mindennemű hátrányos megkülönböztetésnek súlyos negatív következményei lehetnek az egyén, illetve az adott közösség mentális egészségére, életére. Ez hatványozottan igaz akkor, amikor törvényi szinten vonnak meg olyan jogokat, amelyek elengedhetetlenek embertársaink boldogulásához,” olvasható az MPT LMBTQI Szekciójának állásfoglalásában. 

Témák