Katolikus hadüzenet a melegházasságnak Nagy-Britanniában | Háttér Társaság

Katolikus hadüzenet a melegházasságnak Nagy-Britanniában

Nagy-Britannia 2500 katolikus templomában olvasták fel a vasárnapi misén azt a levelet, amelyben a helyi katolikus egyházi vezetők arra kérik a híveket, hogy akadályozzák meg az azonos neműek házasságának legalizálását az országban. A skót katolikus egyház feje őrültségnek és az emberi jogok "groteszk kiforgatásának" nevezte a konzervatív brit kormány tervét. A nagy-britanniai egyházak bevallottan attól tartanak, hogy maradinak tűnnek fel a közvélemény szemében, ha ellenzik a melegházasságot. A katolikus hitre áttért Tony Blair volt miniszterelnök még a pápával is szembeszállt az ügyben.

A pásztorlevélben, amelyet az Egyesült Királyság valamennyi katolikus templomában felolvastak vasárnap, Vincent Nichols érsek, a katolikus egyház angliai és walesi feje, valamint Peter Smith, a londoni Southwark kerület érseke felszólítja a híveket, "tegyenek meg minden tőlük telhetőt annak megakadályozására, hogy a házasság valódi jelentése elvesszen a jövendő nemzedékek számára". Az érsekek szerint a családtörvény megváltoztatása "fokozatosan és elkerülhetetlenül a család céljának társadalmi újraértelmezéséhez vezetne", tagadná a férfi és nő komplementaritását és azt, hogy a házasság célja az utódnemzés és gyermekek felnevelése.

Keith O'Brien bíboros, a skóciai katolikus egyház feje egy hete egy újságcikkben, amely a Sunday Telegraphban jelent meg, őrültségnek és az egyetemesen elfogadott emberi jogok groteszk kiforgatásának nevezte a melegházasság legalizálásának kormányzati tervét. O'Brien, aki a vatikáni bíborosi kollégium két brit tagjának egyike, kijelentette, hogy a kormány terve "szégyent hoz Nagy-Britanniára a világ szemében", ugyanakkor elismerte: a melegházasság ellenzése azzal a kockázattal jár, hogy "intoleráns szentfazékként" bélyegzik meg az embert.

Margot James, a Konzervatív Párt első, bevallottan leszbikus képviselőnője elítélte az egyházi vezető "apokaliptikus" nyelvezetét, és azzal vádolta a bíborost, hogy "félelemkeltést folytat". Francis Maude, a konzervatívok progresszív szárnyához tartozó államtitkár államtitkár arra figyelmeztette pártját, hogy nem lesznek szalonképesek a választásokon, ha ragaszkodnak olyan retrográd nézetekhez, mint a melegházasság ellenzése.

Tony Blair, a melegek teljes emancipálását elkezdő, ennek részeként a bejegyzett élettársi kapcsolat jogintézményét bevezető volt munkáspárti miniszterelnök közölte a The Independent on Sunday című lap szerint, hogy "erősen támogatja" konzervatív utódja, David Cameron tervét az azonos neműek házasságának elismerésére. Az exkormányfő, aki hat hónappal a hatalomból való távozása azután tért át a katolikus hitre a katolikus egyház nagy örömére, a melegházasság melletti kiállással azt kockáztatja, hogy magára vonja XIV. Benedek pápa haragját.

A katolikus egyházfő épp a minap, a múlt hét péntekén intézett szokatlan éles kirohanást az erős amerikai melegjogi lobbi ellen, azt a házifeladatot adva az ad limina látogatáson a Vatikánban tartózkodó amerikai püspököknek, hogy "ne engedjenek a házasság jogi meghatározásának megváltoztatását akaró, a nemek közti különbséget semmisnek tekinteni akaró befolyásos politikai és kulturális áramlatoknak". A pápa egyébként soha nem veszi szájára a homoszexuális, a melegházasság vagy a melegjogok kifejezéseket, nehogy ezzel is legitimálja a katolikus egyház által olyannyira kárhoztatott kategóriákat.

A katolikus hadüzenetre válaszul a Stonewall melegszervezet "nagy meglepetését" fejezte ki, hogy "egy olyan korban, amikor 50 ezer brit családnak nincs fedél a feje fölött, és a világban egymilliárd ember él napi egy dollárnál kevesebb jövedelemből, az érsekeknek nincs más gondjuk, mint néhány ezer homoszexuális családi felállása miatt aggódni". Az Országos Világi Társaság rámutatott: a tét több, mint pusztán a melegházasság; ha a katolikus egyház győz ebben az ügyben, akkor más kérdésekben is (pl. abortusz) visszalépést fog követelni. A társaság szerint a katolikus egyház "megfélemlítéssel és érzelmi zsarolással" próbál politikai hatalomhoz jutni.

A The Times című tekintélyes lap vezércikke szerint az azonos neműek házasságának engedélyezése "gazdagítana egy történelmi intézményt" és "növelné az emberi boldogságot. Egy friss - a Sunday Telegraph által vasárnap közölt - felmérés szerint a brit közvélemény relatív többsége (45 százaléka) támogatja a melegházasság legalizálását és csak 36 százaléka ellenzi, míg 19 százaléknak nincs véleménye. Persze más eredményre jutott a Catholic Voices egyházi propagandaintézmény, amely szerint "tíz britből hét" azt akarja, hogy továbbra is férfi és nő élethossziglani szövetségeként határozzák meg a házasságot.

David Cameron miniszterelnök egyelőre dacol a támadásokkal és azzal érvel, hogy a melegházasság - két ember egymás melletti elköteleződése - éppenhogy konzervatív érték.

Hatter.hu

Témák