Megvonták a melegek "mostoha-örökbefogadási" jogát a szlovéniai népszavazáson | Háttér Társaság

Megvonták a melegek "mostoha-örökbefogadási" jogát a szlovéniai népszavazáson

A választópolgárok elenyésző hányadának és az őket felheccelő klerikális köröknek az akaratából megtagadták Szlovéniában a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő meleg párok tagjaitól a lehetőséget, hogy örökbefogadás útján is gondoskodjanak partnerük vér szerinti gyermekének jövőjéről. Az erről tartott vasárnapi népszavazáson még a 30 százalékot sem érte el a részvétel, ami a szavazatok 55:45 arányú megoszlását tekintve azt jelenti, hogy a szlovén választópolgároknak mindössze 16,5 százaléka döntött úgy, szűkíteni kell az azonos nemű pároknál nevelkedő gyermekek szülőhöz való jogait.

Egyházi ösztönzésre egy konzervatív, homofób állampolgári kezdeményezés kényszerítette ki a népszavazást az egész családjogi törvénycsomagról, holott annak valójában csak egyetlen pontját vitatták, azt, amely engedélyezte volna a bejegyzett azonos nemű párok tagjainak, hogy adoptálják társuk biológiai gyermekét, biztosítva azok jövőjét a partner halála, betegsége és egyéb problémája esetén.

Az alacsony részvétel ellenére a kezdeményezők a "népakarat győzelmeként" ünneplik a népszavazás eredményét. A referendumot kierőszakoló civil szervezet vezetője, Ales Primc a győzelmi mámorban elszólta magát, hogy merő homofóbia motiválta a családjogi törvény elleni kampányt. "Gratulálok mindenkinek, aki ellenezte a törvényt. Biztos vagyok benne, az állampolgárok nem akarják, hogy gyermeküket az iskolában arra tanítsák, hogy válhatnak homoszexuálissá" - mondta.

A katolikus és ortodox egyház üdvözölte, hogy "a szlovén lakosság nemet mondott" a liberális családjogi törvényre és ezzel a homoszexuálisok jogainak bővítésére. Anton Stres ljubljanai érsek szerint "a szavazók többsége megerősítette a család pótolhatatlan szerepét". A katolikus érsek Zágráb és Ljubljana szerb ortodox metropolitájával, Tomo Cirkoviccsal és az iszlám közösség muftijával, Nedzad Grabusszal közösen a törvény elvetésére szólította fel a szlovénokat egy közös nyilatkozatban a népszavazás előestéjén.

A parlamenten kívüli Liberális Demokraták (LSD) szerint a népszavazás eredménye "a manipulációk, a hazugságok, a valólanságok és a csúsztatások győzelmét" jelenti. Egy másik párt szerint az eredmény azt mutatja, hogy Szlovénia kulturálisan konzervatív ország. Melegaktivisták úgy látják, a mozgalom feladata az elkövetkező egy évben az lesz, hogy helyretegye azt a sok valótlanságot, amely a szavazást megelőző hetekben hangzott el, befolyásolja a voksolás kimenetelét.

A családjogi törvény hívei szerint Szlovénia elmulasztotta a lehetőséget, hogy nyitott és toleráns társadalommá váljon. Ivan Svetlik volt család- és szociálisügyi miniszter, a családjogi kódex atyja szerint az elmúlt két év vitájának pozitív eredménye, hogy kiderült, "a családok sokfélék, de a szlovénok még nem érettek az eltérő életformák elfogadására". Utódja, a jobboldali Andrej Vizjak bejelentette, hogy az új kormány "a népakaratot figyelembe vevő" megoldást fog előterjeszteni egy év múlva, amikor újra napirendre lehet tűzni a kérdést.

Roman Kuhar szociológus a népszavazási eredmény pozitív oldalát emelte ki: szerinte immár mindenki számára világos, hogy Szlovéniában különféle családformák léteznek; hogy embereket emiatt diszkriminálnak, és hogy ez a probléma megoldatlan.

A családjogi törvényt elutasító voksok győzelme az alacsony részvétellel magyarázható, azzal, hogy a konzervatívok - akik meg akarják mondani másoknak, hogyan éljenek - hagyományosan aktívabbak a közéletben, fegyelemezettebb szavazók, mint a liberálisok, a haladók, azok, akik az élni és élni hagyni elvét vallják.

Az előzetes becslések lényegesen magasabb részvétel mellett az igenek győzelmét jelezték előre. A nyolc választókerület közül azonban végül csak a főváros, Ljubljana hagyományosan liberális gondolkodású központját magába foglaló választókerületben, valamint egyes más városi szavazókörökben voltak többségben a modern családjogi törvényre igent mondó voksok; a legmaradibbnak az északkeleti országban részben, a magyar határhoz közel fekvő Ptuj térsége bizonyult.

A Balkán legmodernebb, legnyugatiasabb és leggazdagabb országában, a kétmillió lakosú Szlovéniában 2006-ban vezették be a meleg párok számára a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményét. Az alkotmánybíróság pár éve úgy foglalt állást, hogy teljes mértékben egyenjogúsítani kell a bejegyzett élettársakat a házastársakkal, s a melegellenes népszavazás győzelme az erre tett kísérletet buktatta el.

Egyelőre nem tudni, hogyan oldják fel az alkotmánybírósági határozat és a népszavazási eredmény közti ellentétet.

Hatter.hu

Témák