Párkapcsolati problémák
Ha bizonytalan vagy azzal kapcsolatban, hogy jól működik-e a párkapcsolatod, nagyon fontos, hogy minél előbb tisztázni tudd, hogy egyszerű konfliktusról, illetve a párkapcsolat, és érzések gyengüléséről vagy bántalmazó kapcsolatról van-e szó. Bár a párkapcsolati erőszakot a statisztikák szerint az esetek túlnyomó többségében férfiak követik el nők sérelmére, a jelenség azonos nemű párok között sem példa nélküli. Mivel társadalmunkban még ma is gyakori, hogy az azonos nemű párok kapcsolatát tabuk övezik, ezekben az esetekben még inkább megnő az esélye annak, hogy az áldozat magára marad, és nem tudja, kihez forduljon. Az LMBTQI közösség tagjaként további nehezítő tényező lehet, ha úgy érzed, tartanod kell attól, hogy ha segítséget kérsz, akkor a partnered felfedi mások előtt a nemi identitásod vagy szexuális irányultságod, illetve ha te magad nem állsz még készen arra, hogy a segítségkérés során ezeket az információkat is megoszd a környezeteddel.
Ha bizonytalannak érzed magad, hogy bántalmazó-e a partnered, érdemes lehet végiggondolnod, jellemző-e az ő viselkedésére bármelyik az alábbiak közül:
- a partnered lekicsinylően, megalázóan beszél rólad és/vagy a számodra fontos témákról, személyekről, tevékenységekről;
- a partnered rendszeresen, az engedélyed nélkül ellenőrzi a telefonod, online beszélgetéseid;
- a partnered beosztja/elveszi a fizetésed vagy megakadályozza, hogy munkát vállalj;
- megakadályozza, hogy jó kapcsolatot ápolj a barátaiddal, családoddal, megpróbál elszigetelni tőlük;
- ellenőrzi, milyen ruhában hagyod el a lakást és kikkel találkozol, amikor nem vagytok együtt, zaklat (hívogat, sms-t írogat, váratlanul megjelenik);
- féltékenykedik és birtokolni akar;
- akaratod ellenére kényszerít szexre vagy szexuális cselekedetekre;
- erőszakos veled, tárgyakban tesz kárt a közvetlen közeledben, és ezzel félelmet kelt benned;
- ha erőszakos kitörései, bántó viselkedései jogosságát a te viselkedéseddel vagy tulajdonságaiddal támasztja alá;
- öngyilkossággal vagy szakítással fenyegetőzik, ha nem azt teszed, amit szeretne;
- zsarol (pl. azzal, hogy olyanoknak is beszél a szexuális irányultságodról vagy nemi identitásodról, akikkel te még nem beszéltél erről).
További információkért javasoljuk a NANE kiadványát. Amennyiben úgy érzed, partnered bántalmaz, a következőket teheted:
- Minél előbb keresd fel valamely áldozatsegítő szolgáltatást nyújtó szervezetet!
- Hívhatod a Háttér Információs és Lelkisegély Szolgálatát mindennap 18:00-23:00 között a 137/37-es számon,
- keresheted az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot mindennap 0-24 óráig a +36 80 20 55 20-as számon,
- Ha partnered fizikai sérülést okoz neked, fordulj orvoshoz, dokumentáltasd az erőszak nyomait!
- Beszélj egy barátoddal vagy rokonoddal, akiben megbízol!
- Ha nemi identitásod vagy szexuális irányultságod miatt zaklatnak, hátrányos megkülönböztetés vagy más jogsértés ér, keresd jogsegély szolgálatunkat: jogsegely@hatter.hu!
A témáról ebben a kiadványunkban olvashatsz még többet. Ha úgy érzed, kapcsolati problémáid miatt nehézségeid vannak, de ebben nem játszik szerepet bántalmazás, keresd Információs és Lelkisegély Szolgálatunkat:
- Ingyenesen hívható telefon: mindennap 18:00-23:00 137/37
- chat hétfőn, szerdán, pénteken 18:00-23:00 https://lelkisegely.hatter.hu/
- Email: lelkisegely@hatter.hu