bejegyzett élettársi kapcsolat
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2022-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések (párkapcsolat elismerése, gyermekvállalás, hátrányos megkülönböztetés és zaklatás, gyűlöletbűncselekmények, nemváltás, menekültügy és bevándorlás, interszex jogok, HIV/AIDS) rövid, közérthető összefoglalását adja.
Gyakorlati útmutató meleg és leszbikus párok számára elérhető együttélési formák előnyeiről és hátrányairól, különös tekintettel a bejegyzett élettársi kapcsolatra.
Egyesületünknek is komoly szerepe volt benne, hogy bevezetésre került Magyarországon a bejegyzett élettársi kapcsolat. Továbbra is küzdünk a teljes jogegyenlőség, a házasság megnyitásáért.
Közérdekű bejelentésüket elfogadva a csalad.hu oldalon a családi pótlékra jogosultak köre kiegészült a bejegyzett élettársakra utalással, így a tájékoztató immár helyesen a házastársakkal azonos módon kezeli őket.
A harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény elfogadás után a kormány a kapcsolódó végrehajtási rendeletet is újra írta, amely az idegenrendészeti eljárásokban használandó nyomtatávonyokat is tartalmazza.
Magyarországon az azonos nemű pároknak is lehetőségük van kapcsolatukat anyakönyvvezető előtt törvényesíteni. A jogintézmény neve bejegyzett élettársi kapcsolat, amely néhány kivételtől eltekintve a házassággal azonos jogokat és kötelezettségeket jelent a párok számára. A jogszabályok az azonos nemű párok közti élettársi kapcsolatot ugyanakkor már 1996 óta elismerik. 2010. január 1-jén ráadásul egy harmadik lehetőség is bevezetésre került, az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele, amely mind azonos, mind különnemű párok számára nyitva áll.
Kiegészítette a gyermekgondozási díj igénylésére vonatkozó űrlapot és tájékoztatót a Magyar Államkincstár, ezzel is egyértelművé téve: az azonos nemű bejegyzett élettársak is jogosultak a párjuk által szült vagy örökbefogadott gyermekükkel otthon maradni és GYED-et igényelni.
Bár a bíróság megállapította, hogy a külföldön azonos neműek között kötött házasságot itthon bejegyzett élettársi kapcsolatként kell elismerni, a Kúria szerint mivel nincs ilyen kifejezett rendelkezés a magyar jogban, az elismerésre nincs lehetőség.
2007 februárjában az Egyenlő Bánásmód Hatóság mellett működő Egyenlő Bánásmód Tanácsadó Testület felhívást tett közzé civil szervezetek körében az azonos nemű párkapcsolatok szabályozása kapcsán.
Mi a különbség a bejegyzett élettársi kapcsolatot, a nyilvántartott élettársi kapcsolat és a sima élettársi kapcsolat között? Hogyan lehet bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíteni? Milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár?