emberi jogok | Háttér Társaság

emberi jogok

The rights of LBTQI women in Hungary
Megjelent: 
2023. január

A Magyar LMBT Szövetség, a Háttér Társaság, a Transvanilla Egyesület és a Labrisz Leszbikus Egyesület párhuzamos jelentése a ENSZ nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formájának kiküszöbölésével foglalkozó bizottsága (CEDAW) számára, amely e leszbikus, biszexuális, transznemű, queer és interszex nők magyarországi emberi jogi helyzetét ismerteti.

 

HIV-el élő külföldiek az Emberi Jogi Kerekasztal napirendjén

A kormány által létrehozott Emberi Jogi Kerekasztal Menekültügyért és Migrációért Felelős Tematikus Munkacsoportjának novemberi ülésén  a Magyarországon, HIV-el élő külföldiek helyzete is megvitatásra került.

Nem tudta megvédeni a kormány az LMBTQI-ellenes rendelkezéseket, szintet lépett az EU-s kötelezettségszegési eljárás

Hiába magyarázkodott 43 oldalon keresztül a magyar kormány, nem tudta meggyőzni az Európai Bizottságot arról, hogy nem ütközik EU-s jogba a gyermekvédelminek hívott, valójában LMBTQI-ellenes törvény, a Bizottság ezért továbbviszi a kötelezettségszegési eljárást. 
 
 

UPR jelentés 2015 Kiadványaink
Megjelent: 
2015. szeptember

 

Az ENSZ Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) 2. ciklusa keretében a Magyar LMBT Szövetséggel, a Labrisz Leszbikus Egyesülettel a Szivárvány Misszió Alapítvánnyal és a Transvanilla Transznemű Egyesülettel együttműködésben párhuzamos jelentést készítettünk az LMBTQI jogok Magyarországi érvényesüléséről. A párhuzamos jelentést megküldtük az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának. 

UPR jelentés 2021 Kiadványaink
UPR jelentés 2021
Megjelent: 
2021. március

Az ENSZ Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) 3. ciklusa keretében a Magyar LMBT Szövetséggel, a Labrisz Leszbikus Egyesülettel és a Transvanilla Transznemű Egyesülettel együttműködésben párhuzamos jelentést készítettünk az LMBTQI jogok Magyarországi érvényesüléséről, és a korábbi UPR ajánlások végrehajtásáról. A párhuzamos jelentést megküldtük az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának. 

Aláírás illusztráció

Egy transznemű nő kérelmére indult eljárásban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) megállapította: európai uniós jogot sért a transznemű emberek nemének jogi elismerését tiltó 33. §. A NAIH a jogszabály módosítására szólította fel a kormányt. 

Rádióinterjú illusztráció

Az elmúlt évek legfontosabb eseményeit és tendenciáit összefoglaló jelentés – melyhez többek között a Háttér Társaság is szolgáltatott információt – aggasztó képet fest a magyar helyzetről. Eredményei alapján ugyanis az utóbbi éveket a médiapluralizmus és a szólásszabadság lassú, de biztos felszámolása jellemezte.

Kasznár Katalin - 24. Budapest Pride Felvonulás 2019

A járványhelyzet ellenére is szakított időt a kormány arra, hogy új jogszabállyal alapvető jogaiktól fosszák meg a transznemű magyar állampolgárokat: mostantól az anyakönyvi nyilvántartás kizárólag a születési nemet tartalmazná, így a személyazonosító okmányokban sem lehetne azt megváltoztatni. A törvénytervezet sérti az önazonossághoz való jogot, és erősíti a transznemű emberekkel szembeni diszkrimináció különböző formáit. 

Report about the Implementation of the Council of Europe Recommendation to member states on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity (CM/Rec(2010)5) in Hungary (2018)
Megjelent: 
2018. július

Részletes jelentés az Európa Tanács 2010. március 31-i, LMBTI témájú ajánlásának magyarországi végrehajtásáról, különöse tekintettel a 2013-2018 közötti időszakra.

Témák