Emberi Jogok Európai Bírósága
A Miniszteri Bizottság 2024. szeptember 17-19. között tartott ülésén ismételten felhívta a magyar hatóságokat, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéleteivel összhangban haladéktalanul teremtsék meg a nem- és névváltoztatás lehetőségét a transznemű emberek számára.
Négy éve lehetetleníti el a 33. §, hogy a transz emberek nemüknek megfelelő névvel és iratokkal élhessék az életüket. Azok ügyét, akik 2020. május 29. előtt kérték nemük és nevük hivatalos iratokban történő megváltoztatását már sikerre vittük. Akik viszont korábban nem kérték azt, joggal érezhetik reménytelennek a helyzetüket, hiszen az Alkotmánybíróság is cserben hagyta őket. Ezért irányítottuk pereskedéseinket az európai fórumok irányába: jelenleg több, mint 80 ügyfelet képviselünk az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt, és a Magyar Helsinki Bizottsággal közös ügyünkben az Európai Unió Bírósága előtt folyik egy előzetes döntéshozatalra irányuló eljárás.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságának mai döntése szerint Magyarország megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét azzal, hogy nem biztosítja a transz emberek számára a nem- és névváltoztatás lehetőségét – derül ki a Háttér Társaság közleményéből.
A Háttér Társaság szerint a magyar állam további elmarasztalásokra számíthat egészen addig, amíg nem biztosítja újra a nem jogi elismerését.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának friss döntése értelmében Magyarország megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményét azzal, hogy nem biztosítja a transz emberek számára a nem- és névváltoztatás lehetőségét.
A másfél éve tartó kötelezettségszegési eljárás következő lépéseként az Európai Unió Bírósága kedden nyilvánosságra hozta az Európai Bizottság Magyarországi elleni keresetét az ún. “gyermekvédelmi” törvény kapcsán. Az Európai Unió tagállamainak hat hetük van csatlakozni az EUB eljáráshoz.
Magyarország ébren őrködő kormánya a LXXIX. törvény elfogadásával, 2021. június 15-én újabb lépést tett a felzárkózásban az illiberális szerepmodell, Oroszország mellé. A civil szervezetekkel, független újságírókkal, ellenzékiekkel, vagy csupán kritikus véleményt megfogalmazókkal szemben kíméletlenül fellépő, emberi jogokat sárbatipró (orosz) rezsim már 2013-ban törvényesítette az LMBTQ személyek, támogató egyesületek üldözését, nálunk erre 8 évet kellett “várni”.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája hétfői ítéletében egyezménysértőnek találta a litván gyermekvédelmi törvény alapján indított eljárást, ami egy klasszikus meséket LMBTQ+ karakterekkel újragondolt mesekönyv ellen indult.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája ítéletében egyezménysértőnek találta a litván gyermekvédelmi törvény alapján a Meseország mindenkié című könyvhöz hasonlóan hagyományos meséket újraértelmező mesekönyvvel szemben indított eljárást. Az ítélet számos alkalommal említi a magyar jogi szabályozást.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája hétfői ítéletében egyezménysértőnek találta a litván gyermekvédelmi törvény alapján a Meseország mindenkié című könyvhöz hasonlóan hagyományos meséket újraértelmező mesekönyvvel szemben indított eljárást. Az ítélet számos alkalommal említi a magyar jogi szabályozást.