gyűlölet-bűncselekmények
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2022-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések (párkapcsolat elismerése, gyermekvállalás, hátrányos megkülönböztetés és zaklatás, gyűlöletbűncselekmények, nemváltás, menekültügy és bevándorlás, interszex jogok, HIV/AIDS) rövid, közérthető összefoglalását adja.
A Speak Out: Hallasd a hangod! c. nemzetközi projektünk keretében készült kiadvány szakemberek által írt tanulmányokat tartalmaz a resztoratív igazságszolgáltatás módszereinek alkalmazhatóságáról a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatban, egyúttal egy-egy fejezetben elemzi e módszerek alkalmazását a projekt országaiban, így Magyarországon is.
A Speak Out: Hallasd a hangod c. nemzetközi projektben készült eszköztár a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos rendőri képzésekhez nyújt módszertani segítséget. Képzési tematikát, konkrét gyakorlatokat, a képzésben használható animációs videókat, háttértudást biztosít a képzések tartóinak.
Elérhető magyar nyelven is.
A Speak Out: Hallasd a hangod c. nemzetközi projektben készült eszköztár a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos rendőri képzésekhez nyújt módszertani segítséget. Képzési tematikát, konkrét gyakorlatokat, a képzésben használható animációs videókat, háttértudást biztosít a képzések tartóinak.
Elérhető angol nyelven is.
A Speak Out: Hallasd a hangod! c. nemzetközi projektünk keretében 2019. június-augusztus során készített online kérdőíves kutatás az LMBTQI emberek online gyűlöletbeszéddel és gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos tapasztalatát vizsgálja. A 2538 résztvevő (köztük 446 magyarországi kitöltő) válaszait elemző jelentés kitér az online gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmények elterjedtéségére, azok áldozatokra gyakorolt hatására, az incidensek bejelentésére és azok kezelésére, ill.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) komoly erőfeszítéseket tesz a gyűlöletbeszéd visszaszorítása érdekében, ezért az ilyen irányú tevékenysége keretében megalkotta a jelenség globális fogalmát, ami kiválóan leírja, mit is tekinthetünk gyűlöletbeszédnek.
2021 júliusában, egy hónappal a propagandatörvény megszavazása után, egy férfi szidalmazott és bántalmazott egy az Andrássy úton békésen sétáló leszbikus párt. A példás gyorsasággal lefolytatott eljárásban az elkövetőt 2022 márciusában jogerősen egy év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte a bíróság, melynek végrehajtását két év próbaidőre felfüggesztette.
2022 február és 2024 január között Colourful Childhood - Sokszínű Gyermekkor: Veszélyeztetett LMBTQI gyermekek helyzetének megerősítése a nemi alapú erőszak leküzdése érdekében Európa szerte címmel képzési, fejlesztési és tudatosságnövelő projektet valósítunk meg.
Három éve húzódó jogvita végére tett pontot az Alkotmánybíróság, amikor kimondta: büntetőeljárás megindításához szükséges magánindítványt nem csak személyesen, de képviselő, így pl. meghatalmazott civil szervezet útján is lehet tenni. A kérdés egy homofób gyűlölet-bűncselekmény kapcsán indult eljárás során merült fel.
Közösség tagja elleni erőszak és testi sértés miatt két év börtönbüntetésre ítélte a Monori Járásbíróság azt a férfit, aki 2019 augusztusában a bényei falunapon megvert egy fiatal nőt és a segítségére siető idős férfit, amiért a lány szivárványszínű táskát viselt.