gyűlölet-bűncselekmények
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2022-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések (párkapcsolat elismerése, gyermekvállalás, hátrányos megkülönböztetés és zaklatás, gyűlöletbűncselekmények, nemváltás, menekültügy és bevándorlás, interszex jogok, HIV/AIDS) rövid, közérthető összefoglalását adja.
Mit tehetsz, ha homofób vagy transzfób erőszak vagy gyűlöletbeszéd áldozatává válsz?
Komoly szerepet játszottunk benne, hogy a Büntető Törvénykönyv a homofób és transzfób gyűlölet-bűncselekményeket és gyűlöletbeszédet is tiltja. Fontos célkitűzésünk javítani a hatóságok áldozatokkal való bánásmódját.
A 2024 márciusától 2026 februárjáig tartó projektet spanyol, olasz, litván, szlovén, illetve görög partnerekkel valósítjuk meg. A Háttér Társaság Jogi Programja már 2022 óta dolgozik együtt azokkal a civil szervezetekkel és akadémiai intézményekkel, akikkel most új kétéves projektbe kezdtünk bele.
2024 márciusa és 2026 februárja között Enact: Az LMBTQI-ellenes gyűlölet-bűncselekmények áldozatait támogató civil szervezetek erősítése címmel valósítunk meg kutatási, képzési, kapacitásfejlesztési, és tudatosságnövelő projektet.
A Háttér Társaság több állami szervvel, köztük a rendőrséggel, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettessel és az Áldozatsegítő Központokkal működik együtt azért, hogy a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak nyújtott támogatásban ezentúl megjelenjen az áldozatközpontú és interszekcionális megközelítés is.
2022 májusa és 2024 áprilisa között Counter-Hate – A gyűlölet ellen: Segítség a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak áldozatközpontú és a többszörös diszkriminációt is vizsgáló megközelítés mellett címmel valósítottunk meg kutatási, képzési és tudatosságnövelési projektet.
2022 májusa és 2024 áprilisa között Counter Hate – A gyűlölet ellen: Segítség a gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak áldozatközpontú és a többszörös diszkriminációt is vizsgáló megközelítés mellett címmel valósítottunk meg kutatási, képzési és tudatosságnövelési projektet.
A projekt részeként, a nemzeti jogszabályokat és gyakorlatokat vizsgáló kutatás tanulságaira reflektálva összeállítottunk egy kézikönyvet, amely a gyűlölet-bűncselekmények elleni küzdelem és az áldozatok támogatásával összefüggő, a projektpartnerekkel közösen beazonosított jó gyakorlatokat mutatjuk be.
Nyilvános Facebook-bejegyzésben számolt be róla Jevgenyij Beljakov, Magyarországon élő orosz fiatalember, hogy csütörtök este a Wesselényi utcai 4es-6os bár biztonsági őrei megverték.
A Háttér Társaság workshopot tartott a gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos eljárásokban az interszekcionalitást is figyelembe vevő áldozatközpontú jó gyakorlatokról