gyűlöletbeszéd
Mit tehetsz, ha homofób vagy transzfób erőszak vagy gyűlöletbeszéd áldozatává válsz?
Komoly szerepet játszottunk benne, hogy a Büntető Törvénykönyv a homofób és transzfób gyűlölet-bűncselekményeket és gyűlöletbeszédet is tiltja. Fontos célkitűzésünk javítani a hatóságok áldozatokkal való bánásmódját.
A július eleji kétnapos brüsszeli találkozó fókuszában a gyűlölet-bűncselekményekkel és gyűlöletbeszéddel kapcsolatos EU-szintű szabályozás fejleményeinek megtárgyalása és a tagok közötti együttműködés erősítése állt. Ritka alkalom nyílt arra, hogy a résztvevők első kézből, az Európai Parlament és az Európai Bizottság munkatársaitól tájékozódjanak az uniós dimenziójú bűncselekményeket tartalmazó lista gyűlölet-bűncselekményekre és gyűlöletbeszédra való kiterjesztéséről, valamint a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (Digital Services Act) újdonságairól is.
Hogyan léphetsz fel a médiában vagy a közösségi médiában elharapózó gyűlöletbeszéd ellen?
A Speak Out: Hallasd a hangod! c. nemzetközi projektünk keretében 2019. június-augusztus során készített online kérdőíves kutatás az LMBTQI emberek online gyűlöletbeszéddel és gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos tapasztalatát vizsgálja. A 2538 résztvevő (köztük 446 magyarországi kitöltő) válaszait elemző jelentés kitér az online gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmények elterjedtéségére, azok áldozatokra gyakorolt hatására, az incidensek bejelentésére és azok kezelésére, ill.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) komoly erőfeszítéseket tesz a gyűlöletbeszéd visszaszorítása érdekében, ezért az ilyen irányú tevékenysége keretében megalkotta a jelenség globális fogalmát, ami kiválóan leírja, mit is tekinthetünk gyűlöletbeszédnek.
Nagy számban jelentettek szexuális irányultságra vonatkozó gyűlöltbeszéd-eseteket a közösségi médiát, illetve a bejelentett esetek kezelését monitorozó szervezetek az Európai Bizottság új kutatásában. Európaszerte a szolgáltatók a bejelentések 71%-ában távolították el a kifogásolt bejegyzeseket. Magyarországon ez az arány 95% volt, a kutatást itthon a Háttér Társaság végezte.
Közösség tagja elleni erőszak bűntettének elkövetésében bűnösnek találta és elsőfokon két-két év próbára bocsátotta a Pesti Központi Kerületi Bíróság azokat a homofób támadókat, akik 2013. augusztus 14-én éjszaka fenyegetően léptek fel egy dohánybolt előtt csókolózó férfiakkal szemben.
Találkoztál már a közösségi médiában vagy máshol az interneten LMBTQI embereket érő gyűlöletbeszéddel? Ért már téged LMBTQI emberként online zaklatás, vagy tanúja voltál ilyennek? Segítsd munkánkat azzal, hogy kitöltöd rövid kérdőívünket.
Megkezdtük a munkát a Speak Out: Hallasd a hangod! A homo- és transzfób gyűlöletbeszéd és gyűlölet-bűncselekmények kezelése című új projektünkön. Projektindító megbeszélés Vilniusban, 2019 január 17-19.
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »