jog
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2022-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések (párkapcsolat elismerése, gyermekvállalás, hátrányos megkülönböztetés és zaklatás, gyűlöletbűncselekmények, nemváltás, menekültügy és bevándorlás, interszex jogok, HIV/AIDS) rövid, közérthető összefoglalását adja.
Gyakorlati útmutató meleg és leszbikus párok számára elérhető együttélési formák előnyeiről és hátrányairól, különös tekintettel a bejegyzett élettársi kapcsolatra.
A Háttér Társaság Jogi Programja a Magyar Ügyvédi Kamara által az ügyvédi tevékenységet végzők továbbképzésére akkreditált képzési helyként meghirdeti kreditpontot érő ingyenes e-learning képzéseit. A képzések célja, hogy bemutassa az LMBTQI ügyfelekkel való ügyvédi munka során felmerülő speciális eseteket, körülményeket és azokra vonatkozó részletszabályokat, és felkészítse az ügyvédeket az LMBTQI embereket érintő jogviták megoldására.
A rendőrség, az Áldozatsegítő Központok, a Nemzetiségi Biztoshelyettes és a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport - amelynek egyesületünk is a tagja - együttműködésében készült szórólap a gyűlölet-bűncselekmények áldozatai részére. Bemutatja a gyűlölet-bűncselekmények fogalmát, jogi szabályozását, a büntetőeljárás menetét, az áldozatok jogait, illetve hogy mely állami és civil szervezetektől lehet bővebb információt és segítséget kérni. A szórólap nyomtatott változata elérhető a rendőrségeken és az Áldozatsegítő Központokban.
A Háttér Társaság Jogi Programja a Magyar Ügyvédi Kamara által az ügyvédi tevékenységet végzők továbbképzésére akkreditált képzési helyként ingyenes, kreditpontot érő továbbképzési lehetőségeket kínál az LMBTQI ügyfelekkel való jogi munka során felmerülő speciális esetek megismerésére és kezelésére.
A Miniszteri Bizottság 2024. szeptember 17-19. között tartott ülésén ismételten felhívta a magyar hatóságokat, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéleteivel összhangban haladéktalanul teremtsék meg a nem- és névváltoztatás lehetőségét a transznemű emberek számára.
2024 áprilisától 2025 szeptemberéig nemzetközi kutatási és tudatosságnövelési projektben veszünk részt Az LMBTQI fogvatartottak jogainak megerősítése az EU-ban címmel.
Kiegészítette a gyermekgondozási díj igénylésére vonatkozó űrlapot és tájékoztatót a Magyar Államkincstár, ezzel is egyértelművé téve: az azonos nemű bejegyzett élettársak is jogosultak a párjuk által szült vagy örökbefogadott gyermekükkel otthon maradni és GYED-et igényelni.
Magyarországon a külföldön, azonos nemű párok által kötött házasságokat nem ismerik el, ugyanakkor lehetőség van ugyanezen személyeknek bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíteni a külföldi házasságot követően.
A 2024 márciusától 2026 februárjáig tartó projektet spanyol, olasz, litván, szlovén, illetve görög partnerekkel valósítjuk meg. A Háttér Társaság Jogi Programja már 2022 óta dolgozik együtt azokkal a civil szervezetekkel és akadémiai intézményekkel, akikkel most új kétéves projektbe kezdtünk bele.