jog
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2022-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések (párkapcsolat elismerése, gyermekvállalás, hátrányos megkülönböztetés és zaklatás, gyűlöletbűncselekmények, nemváltás, menekültügy és bevándorlás, interszex jogok, HIV/AIDS) rövid, közérthető összefoglalását adja.
Gyakorlati útmutató meleg és leszbikus párok számára elérhető együttélési formák előnyeiről és hátrányairól, különös tekintettel a bejegyzett élettársi kapcsolatra.
2024 áprilisától 2025 szeptemberéig nemzetközi kutatási és tudatosságnövelési projektben veszünk részt Az LMBTQI fogvatartottak jogainak megerősítése az EU-ban címmel.
Kiegészítette a gyermekgondozási díj igénylésére vonatkozó űrlapot és tájékoztatót a Magyar Államkincstár, ezzel is egyértelművé téve: az azonos nemű bejegyzett élettársak is jogosultak a párjuk által szült vagy örökbefogadott gyermekükkel otthon maradni és GYED-et igényelni.
Magyarországon a külföldön, azonos nemű párok által kötött házasságokat nem ismerik el, ugyanakkor lehetőség van ugyanezen személyeknek bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíteni a külföldi házasságot követően.
A 2024 márciusától 2026 februárjáig tartó projektet spanyol, olasz, litván, szlovén, illetve görög partnerekkel valósítjuk meg. A Háttér Társaság Jogi Programja már 2022 óta dolgozik együtt azokkal a civil szervezetekkel és akadémiai intézményekkel, akikkel most új kétéves projektbe kezdtünk bele.
2023 februárjában a Háttér Társaság közérdekű adatokat kért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól, hogy valós képet kapjon az ún. ‘gyermekvédelmi’ törvény hatásáról a média világában, azonban a hatóság csak részben volt hajlandó azt teljesíteni. A Háttér Társaság ezért a TASZ-szal pert indított, elsőfokon a Fővárosi Törvényszék az adatok kiadására kötelezte az NMHH-ot.
„Bár a nemrégiben elfogadott jogszabály tovább erősíti az LMBTQI-ellenes közhangulatot, a jogszabály rendelkezései nem teremtenek alapot a szivárványcsaládok jogi üldözésére” – olvasható a Háttér Társaság közleményében, amely az Országgyűlés által április 11-én elfogadott törvényre reagál.
A Háttér Társaság Jogi Programja a Magyar Ügyvédi Kamara által az ügyvédi tevékenységet végzők továbbképzésére akkreditált képzési helyként olyan kétnapos, kreditpontot érő képzéseket szervez, amelyek célja az LMBTQI ügyfelekkel való ügyvédi munka során felmerülő speciális esetek, körülmények és azokra vonatkozó részletszabályok bemutatása, és az ügyvédek felkészítése az LMBTQI embereket érintő jogviták megoldására – áll a Háttér Társaság oldalán, fedezte fel a PestiSrácok.hu.
A magyar kormány ismét egy olyan európai bírósági eljárás elé néz, amelyben a fél EU-val szemben kellene megvédenie álláspontját. A téma a gyermekvédelmi törvénynek azok a módosításai, amelyek összemossák a melegeket a pedofilokkal, és az Európai Bizottság álláspontja szerint számos uniós törvényt sért. A magyar kormány egyedül áll majd a perben, míg vele szemben az Európai Bizottság mögött tizenhárman sorakoznak fel.