jog
2009-ben kiadott tájékoztató kiadványunk 2024-ben frissített változata, amely az LMBTQI embereket érintő jogi kérdések rövid, közérthető összefoglalását adja.
Magyarországon az azonos nemű pároknak is lehetőségük van kapcsolatukat anyakönyvvezető előtt törvényesíteni. A jogintézmény neve bejegyzett élettársi kapcsolat, amely néhány kivételtől eltekintve a házassággal azonos jogokat és kötelezettségeket jelent a párok számára. A jogszabályok az azonos nemű párok közti élettársi kapcsolatot ugyanakkor már 1996 óta elismerik. 2010. január 1-jén ráadásul egy harmadik lehetőség is bevezetésre került, az élettársi kapcsolat nyilvántartásba vétele, amely mind azonos, mind különnemű párok számára nyitva áll.
Eltilthatnak-e a szüleim a barátomtól / barátnőmtől? Táncolhatunk-e egymással a szalagavatón? Kérhetem-e, hogy tanáraim a választott nevemen szólítsanak? Elmehetek-e a szüleim tudta nélkül HIV-szűrésre? Mit tehetek, ha zaklatnak az iskolában? Kiadványunk ezekre és ehhez hasonló, az LMBTQI fiatalok életében gyakran felmerülő, jogi vetülettel (is) bíró kérdésekre keresi a választ.
Ez a tájékoztató azoknak a nem magyar állampolgároknak szól, akik Magyarországra szeretnének látogatni, vagy azt tervezik, hogy hosszabb távra Magyarországra költöznek. A leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex (LMBTQI) közösség tagjai ebben a folyamatban sajátos kihívásokkal nézhetnek szembe. Ez a tájékoztató választ ad az ő ügyeikben leggyakrabban felmerülő kérdésekre, és bemutatja a jogszerű beutazással és tartózkodással kapcsolatos magyarországi gyakorlatot.
A kiadvány ismerteti, milyen jogi lehetőségei vannak ma Magyarországon egy azonos nemű párnak a gyermekvállalásra. Kitér az örökbefogadás, a mesterséges megtermékenyítés, a társszülőség és az örökbefogadás kérdésére is, gyakorlati tanácsokat adva, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni az egyes lehetőségek esetén.
Az ügyészség vádat emelt Budaházy György, Barcsa-Turner Gábor és Walter Pál Péter ellen a Magyar LMBT Szövetség egy 2019-es eseményének megzavarása miatt. A Szövetség eseményének megtartását egy nagyobb csoport a rendezvény helyszínéül szolgáló társasház udvarára erőszakkal benyomulva igyekezett megakadályozni. Az ügyészség csoportosan elkövetett közösség tagja elleni erőszak miatt emelt vádat.
A Belügyminisztérium 2025. január 9-én társadalmi vitára bocsátotta a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet külsős iskolai foglalkozásokkal kapcsolatos módosításáról szóló rendelettervezetet, ezt véleményeztük.
A Szentendrei Járásbíróság közösség tagja elleni erőszak miatt pénzbüntetést szabott ki azzal az elkövetővel szemben, aki 2023 februárjában egy vidéki iskolában homofób sértéseket vágott az ott dolgozó meleg pedagógus fejéhez a tanulók és más dolgozók előtt.
A Háttér Társaság Jogi Programja a Magyar Ügyvédi Kamara által az ügyvédi tevékenységet végzők továbbképzésére akkreditált képzési helyként meghirdeti kreditpontot érő ingyenes e-learning képzéseit. A képzések célja, hogy bemutassa az LMBTQI ügyfelekkel való ügyvédi munka során felmerülő speciális eseteket, körülményeket és azokra vonatkozó részletszabályokat, és felkészítse az ügyvédeket az LMBTQI embereket érintő jogviták megoldására.
A rendőrség, az Áldozatsegítő Központok, a Nemzetiségi Biztoshelyettes és a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport - amelynek egyesületünk is a tagja - együttműködésében készült szórólap a gyűlölet-bűncselekmények áldozatai részére. Bemutatja a gyűlölet-bűncselekmények fogalmát, jogi szabályozását, a büntetőeljárás menetét, az áldozatok jogait, illetve hogy mely állami és civil szervezetektől lehet bővebb információt és segítséget kérni. A szórólap nyomtatott változata elérhető a rendőrségeken és az Áldozatsegítő Központokban.