örökbefogadás
Fontos célkitűzésünk, hogy megszűnjön az örökbefogadás és a mesterséges megtermékenyítés diszkriminatív szabályozása, és az azonos nemű párok is azonos jogi feltételekkel vállalhassanak gyermeket.
2020. május 29-én hatályba lépett a 2020. évi XXX.
A gyámhatóság a bíróság azonos ügyben született korábbi ítéletében foglaltakat egyszerűen mellőzve ismét elutasította a Háttér Társaság által képviselt meleg kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát. A megismételt eljárásban a hatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.
A Fővárosi Törvényszék megsemmisítette a gyámhatóság elutasító határozatát és új eljárásra kötelezte a gyámhatóságot egy meleg kérelmező ügyében, akinek örökbefogadásra való alkalmasságát a hatóság – a gyermekvédelmi szakszolgálat és a pszichológus támogató véleménye ellenére – elutasította. Az ítélet hangsúlyozza: a gyámhatóság nem veheti át a jogalkotó szerepét, nem hivatkozhat a jogszabályban nem szereplő kizárási okra (a kérelmező szexuális irányultságára), és köteles egyéniesített vizsgálatot lefolytatni.
Budapest Főváros Kormányhivatalának kerületi hivatalai szakmailag és tudományosan megalapozatlan, az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjogát szándékosan félreértelmező, hazug módon csúsztató, copy-paste módszerrel készült érveléssel a közelmúltban több egyedül örökbefogadásra váró meleg férfi örökbefogadásra való alkalmasságát utasította el.
Az Európa Tanács bizottsági jelentése szerint a magyar közbeszéd az utóbbi években egyre idegengyűlölőbbé vált, és a politikai beszéd rendkívül megosztó és ellenséges jelleget öltött, különösen a menekültekkel, menedékkérőkkel és migránsokkal, a muszlimokkal és az LMBTI személyekkel szemben.
A kiadvány ismerteti, milyen jogi lehetőségei vannak ma Magyarországon egy azonos nemű párnak a gyermekvállalásra. Kitér az örökbefogadás, a mesterséges megtermékenyítés, a társszülőség és az örökbefogadás kérdésére is, gyakorlati tanácsokat adva, hogy milyen szempontokat érdemes mérlegelni az egyes lehetőségek esetén.
Hogyan válhat szülővé egy azonos nemű pár Magyarországon? Milyen szabályok vonatkoznak az örökbefogadásra, mesterséges megtermékenyítésre, társszülőségre, béranyaságra?
Hat magyarországi civil szervezet, a Budapesti Szociális Forrásközpont, a Magyar Helsinki Bizottság, a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség, a Másság Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért és a Magyar LMBT Szövetség, melynek egyesületünk is a tagja közös állásfoglalást tett közzé, amelyben az új Polgári T
A jelentés azt elemzi, milyen hatással volt az azonos nemű párkapcsolatban élő, illetve LMBTQI emberek örökbefogadási lehetőségeire a 2020 őszén elfogadott jogszabályi szigorításoknak.