propagandatörvény
A Háttér Társaság Jogi Programja 2024 júniusa és 2025 májusa között a Digital Freedom Fund támogatásával megvalósított projekt keretében feltérképezi az LMBTQI online tartalmak cenzúrázásának elterjedtségét a magyar köztérben. A kutatás célja, hogy megalapozza a hazai és európai bíróságok előtti jövőbeni stratégiai pereket.
Ez a jelentés a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet által 2023 novemberében végzett országos reprezentatív közvélemény-kutatás eredményeit foglalja össze. A kutatás elvégzésére a Háttér Társaság adott megbízást. A kutatás olyan témákat fedett le, mint a homoszexualitás általános társadalmi keretezése, az előbújással kapcsolatos társadalmi attitűdök, a házasság, a gyermekvállalás és a nem jogi elismerésének támogatottása, a gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatos nézetek, valamint az állami szervek és munkáltatók proaktív fellépésével kapcsolatos vélemények.
This report summarizes the results of a nationally representative public opinion poll conducted by the Median Public Opinion and Market Research Institute in November 2023. Háttér Társaság commissioned the research. The research covered topics such as the general framing of homosexuality, social attitudes related to coming out, support for marriage and parenting by same-sex couples, legal gender recognition for trans people, views on the so-called "child protection" law, and opinions about proactive measures by public bodies and employers.
Már nemcsak a könyvek és filmek, de bármely olyan termék kirakatba elhelyezését, közszemlére tételét tiltja a jogszabály, amelynek kialakítása, külseje vagy csomagolása a transzneműséget vagy a homoszexualitást jeleníti meg.
A kormány ismét úgy módosítaná a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendeletet, hogy az újabb támadást jelent a szexuális és nemi kisebbségek emberi jogai ellen. Ez ugyanaz a rendelet, amely alapján a „homoszexualitást, születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést és a nem megváltoztatását megjelenítő és népszerűsítő terméket” csak a többi terméktől elkülönítve, illetve lefóliázva lehet csak árusítani, és akkor is csak iskoláktól távol. Közös sajtóközleményt adtunk ki az Amnesty International Magyarországgal.
Szimpla megfélemlítés vagy tényleges elnyomás volt a cél? Sikerült-e az embereket megfertőzni a homofób propagandával? Mikorra kaszálhatja el az EU a gyermekvédelemnek álcázott kirekesztést? Milyen személyes fájdalmakat okoz nap mint nap, ha valaki nem élhet az általa megélt nemének megfelelően? Hogyan beszéljünk homofób ismerőseinkkel? Ezekre a kérdésekre válaszolt közéleti podcastunkban Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője a homofóbtörvény elfogadásának második évfordulóján.
A Háttér Társaság véleménye A 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet módosításáról ("csomagolási rendelet")
A 2021-ben elfogadott melegellenes pedofiltörvény miatt a szórakoztató irodalom kategóriába került át a Librinél Papp Dóra regényíró három könyve, írja az Eduline az író Facebook-posztjára hivatkozva.
A gyűlöletbeszéd gyakorisága, a diszkrimináció foka, a gyűlölet-bűncselekmények előfordulása, a nemi identitás törvényi elismerése és egyéb, az LMBTQI-közösséget érintő szempontok alapján rangsorolta Európa országait a nemzetközi emberi jogi szervezet, az ILGA Europe. Eredményeik látványos módon hívják fel a figyelmet arra, milyen fontos kiállnunk önmagunkért. Erre pedig nem is adódhatna jobb alkalom, mint a homofóbia, transzfóbia és bifóbia elleni világnap, május 17-e.
Meglepetésként érte az országot, hogy Novák Katalin köztársasági elnök élt vétójogával, és múlt pénteken visszadobott az országgyűlésnek egy törvényt, amely deklarált célja szerint többek közt „a magyar életmód megvédéséhez fűződő közérdeket” is szolgálja. Az április 11-én elfogadott törvény eredetileg egy uniós irányelv átültetése: az állampolgárok közérdekű bejelentéseit szabályozza annak érdekében, hogy növekedjen az állami szervek működésébe vetett közbizalom, az Alaptörvényben foglalt alapvető értékek és jogok magasabb fokú védelmet élvezzenek, a korrupció pedig csökkenjen.