sajtóközlemény
Módosult a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló kormányrendelet, amely egyértelművé teszi: a születési név megváltozása esetén az új névre szóló oklevelet kell kibocsátania a felsőoktatási intézményeknek. Ez nagy segítség azon transz emberek számára, akik nemüket és nevüket hivatalos irataikban még a 33. § előtt megváltoztatták.
A rendőrség jogszerűtlenül tiltotta meg a négy jogvédő szervezet – az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért – a jogegyenlőségért szervezett szivárványos felvonulását – döntött ma a Kúria. A hatóságnak új eljárást kell lefolytatnia.
Húsz civil szervezet nyílt levélben fordult a köztársasági elnökhöz, amelyben arra kérik: az alapvető jogok új biztosát átlátható, az érdemeken alapuló kiválasztást előmozdító, a nemzetközi követelményeknek megfelelő eljárás során válassza ki, és folytasson széles körű, érdemi konzultációt a civil és szakmai szervezetekkel a biztosjelölt kiválasztása kapcsán.
A Prizma Transznemű Közösség ezentúl is mindent megtesz a transz és nembináris emberek támogatásáért, és nem hagyja, hogy a jogkorlátozó intézkedések félelmet keltsenek a közösségben. A 30. Budapest Pride Fesztiválra négy izgalmas programmal is készül a szervezet, és természetesen a Felvonuláson it ott lesz.
Június 3-án az Alkotmánybíróság megállapította, hogy mulasztással előidézett alaptörvény-ellenesség áll fenn amiatt, hogy a jogalkotó nem biztosítja az azonos neműek között külföldön kötött házasságok bejegyzett élettársi kapcsolatként történő hazai elismerését. Ezért az Alkotmánybíróság felhívta az Országgyűlést, hogy 2025. október 31-ig tegyen eleget jogalkotási kötelezettségének.
A rendőrség mai határozata nem a Pride-felvonulást tiltja meg, hanem négy jogvédő szervezet (az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság, és a Társaság a Szabadságjogokért) már korábban június elsejére bejelentett szivárványos felvonulását.
Továbbra sincs olyan indok, amely jogszerűen megalapozhatná a szivárványos menet megtiltását. Ma délelőtt a rendőrség megerősítette, lehet az LMBTQI jogokért felvonulni Budapest belvárosában, amikor tudomásul vette öt jogvédő szervezet, az Amnesty International Magyarország, a Háttér Társaság, a Magyar Helsinki Bizottság, a Szivárvány Misszió Alapítvány (a Budapest Pride szervezője) és a Társaság a Szabadságjogokért ezzel kapcsolatos bejelentését.
Bíróságon támadják meg a jogvédők az LMBTQI-tüntetés megtiltását. A céljuk az, hogy a tiltás alapjául szolgáló márciusi törvénymódosítást, ami a gyermekvédelem ürügyére hivatkozva a gyülekezési jog felszámolását célozza, bíróság ítélje meg. A jogorvoslati eljárás mellett az idei Budapest Pride Felvonulás a kormányzati megfélemlítés ellenére meg lesz rendezve június 28-án.
Homofóbia, bifóbia és transzfóbia ellen és a szabad gyülekezésért vonult fel négy civil szervezet ma délután Budapesten az Andrássy úton. A rendőrség tudomásul vette és biztosította a tüntetést.
A Budapest Környéki Törvényszék megerősítette: ugyanúgy jogosult családi pótlékra bejegyzett élettárs a párjával közösen nevelt gyermekek után, mint a házastárs. Tizenöt év után is bíróságon kellett érvényt szerezni a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény utalószabályának.