Sajtóközlemények | Háttér Társaság

Sajtóközlemények

Saját korábbi álláspontjával ment szembe az AB: továbbra sem biztosítja az állam a transz emberek nemének elismerését

Alapjogi kérdéseket jogtechnikai problémákká csupaszított le az Alkotmánybíróság másfél éves várakozás után. A döntés figyelmen kívül hagyja az AB saját, korábbi döntéseit és a nemzetközi joggyakorlatot. A Háttér Társaság Strasbourg elé viszi az ügyeket. 

A 2022-es Budapest Pride felvonulásról egy transzparens

A Háttér Társaság megbízásából a Medián által készített reprezentatív közvélemény-kutatás azt mutatja, a társadalmi elfogadás az LMBTQI személyek felé érdemben nem csökkent. A többség támogatja a hátrányos megkülönböztetés elleni állami fellépést. 

Emberi Jogok Európai Bírósága: gyermekek körében is tilos az azonos neműek közötti párkapcsolatok cenzúrázása

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának Nagykamarája hétfői ítéletében egyezménysértőnek találta a litván gyermekvédelmi törvény alapján a Meseország mindenkié című könyvhöz hasonlóan hagyományos meséket újraértelmező mesekönyvvel szemben indított eljárást. Az ítélet számos alkalommal említi a magyar jogi szabályozást.

Transzfób, gyűlöletkeltő tartalomért bírságolták meg a PestiTV-t

A Pesti TV dehumanizáló, a transz emberek méltóságát porba tipró műsora miatt a Háttér Társaság a Médiatanácshoz fordult. A hatóság elmarasztalta a Pesti TV-t és 400 000 Forint bírság megfizetésérére kötelezte.

Gulyás Gergely sajtótájékoztatót tart. Forrás: MTI/Illyés Tibor

A Miniszterelnökség nem volt hajlandó kiadni, hogy 2021.  márciusi megkeresése nyomán milyen válaszok érkeztek az önkormányzatoktól az LMBTQI vonatkozású információk terjesztésének és népszerűsítésének helyi korlátozása kapcsán. A Háttér Társaság a TASZ közreműködésével indított pert a Miniszterelnökséggel szemben, a Fővárosi Törvényszék az adatok kiadására kötelezte a Gulyás vezette minisztériumot.  

Fotó: botost / 444.hu

Civil szervezetek álláspontja szerint a kormány által benyújtott törvényjavaslat, amely „az Európai Bizottsággal való megegyezés érdekében” módosítaná a társadalmi egyeztetés szabályait, csak látszatmegoldásokat kínál. A jogalkotásban való társadalmi részvétel erősítése fontos cél, de ahhoz elsősorban valódi kormányzati akaratra, a hatályos törvények érdemi végrehajtására és a törvényjavaslatban foglaltaknál jóval hatékonyabb garanciákra lenne szükség.

Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Novák Katalin köztársasági elnök szeretné, ha a homoszexuális magyar emberek is az elnöküknek éreznék.

Fotó: Nagy Szabolcs

Egy éve, tavaly június 15-én szavazta meg az országgyűlés a propagandatörvényként emlegetett törvénymódosítást, ami tiltja LMBTQI témák megjelenítését és “népszerűsítétést”, ezzel tovább démonizálva az LMBTQI embereket. Több tucat megkeresés érkezett a törvény kapcsán Háttér Társaság Jogsegélyszolgálatához, ezekből mazsolázgatunk. 

Egy év nyolc hónap börtön egy leszbikus pár bántalmazásáért

2021 júliusában, egy hónappal a propagandatörvény megszavazása után, egy férfi szidalmazott és bántalmazott egy az Andrássy úton békésen sétáló leszbikus párt. A példás gyorsasággal lefolytatott eljárásban az elkövetőt 2022 márciusában jogerősen egy év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte a bíróság, melynek végrehajtását két év próbaidőre felfüggesztette.

A bejegyzett élettársak is kedvezményesen szerezhetnek magyar állampolgárságot

A Háttér Társaság közbenjárására  Budapest Főváros Kormányhivatala a honosítási eljárásról szóló tájékoztatóban már feltünteti a bejegyzett élettársi kapcsolatot is a házasság mellett. Ezzel egyértelművé vált: a magyar állampolgár külföldi állampolgárságú azonos nemű bejegyzett élettársa is a házastársakhoz hasonlóan kedvezményesen, 8 helyett 3 év magyarországi tartózkodás után válhat magyar állampolgárrá. 

Témák