- Címlap
- Tevékenységünk
- Jogsegélyszolgálat
- Jelentősebb ügyeink
Jelentősebb ügyeink
Válogatás jogsegélyszolgálatunk ügyeiből, amelyek precedens teremtése révén hozzájárultak az LMBTQI emberek jogainak magyarországi érvényesítéséhez.
Hazai és nemzetközi jogi fórumokon küzdünk a transzneműek nemének jogi elismerését ellehetetlenítő 33. § ellen.
2020. május 29-én hatályba lépett a 2020. évi XXX.
2018 májusában egy jogszabályértelmezési vita miatt Budapest Fővárosi Kormányhivatala felfüggesztette a transznemű emberek nemének jogi elismerésére és névváltoztatására vonatkozó kérelmeinek elbír
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság megállapította, diszkriminatív megtagadni egy transznemű személynek népviselet bérbadását arra hivatkozva, hogy a szolgáltató falujában lakók ellenérzésüket fejezték ki a szolgáltatás nyújtásával szemben.
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság megállapította: nem tilthatók ki az LMBT szervezetek az állami fenntartású közösségi térből arra hivatkozva, hogy "politikai tevékenységet" végeznek.
Budapest Főváros Kormányhivatala egy panaszra reagálva visszavonta korábbi tájékoztatását, és megerősítette, hogy a GYED az örökbefogadó szülő bejegyzett élettársának is jár.
Bár a bíróság megállapította, hogy a külföldön azonos neműek között kötött házasságot itthon bejegyzett élettársi kapcsolatként kell elismerni, a Kúria szerint mivel nincs ilyen kifejezett rendelkezés a magyar jogban, az elismerésre nincs lehetőség.
A bíróság megállapította, hogy a külföldön azonos neműek között kötött házasságot itthon bejegyzett élettársi kapcsolatként kell elismerni. A Kúria formai okokra hivatkozva felülbírálta a bíróságok döntését.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt képviselünk egy Magyarországon menekültként elismert transz férfit, akinek esetében a magyar hatóságok megtagadták nemének jogi elismerését.
Az adókedvezményekről szóló tájékoztató kiegészítésére és a Szivárványcsaládokért Alapítvány családszervezetek listáján való szerepeltetésére kötelezte az Egyenlő Bánásmód Hatóság az Emberi Erőforrások Minisztériumát és a Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft.-t.
150 ezer forintos bírságot szabott ki a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság a Magyar Hírlapban megjelent, a homoszexuális emberek hátrányos megkülönböztetésére felszólító cikk kapcsán.
Szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetést, a gyermek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő jogának, ill. a tisztességes eljáráshoz való jognak a sérelmét állapította meg az alapvető jogok biztosának jelentése egy pécsi leszbikus pár örökbefogadási kérelmének megtagadása kapcsán.
Egymilliós bírságot szabott ki az Egyenlő Bánásmód Hatóság egy uszodára, amiért nem adott bérbe úszósávot a jogsegélyszolgálatunk által képviselt LMBTQ sportegyesületnek.
Elértük, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a bejegyzett élettársakra is a házastársakra vonatkozó adó- és járulékkedvezményeket alkalmazza.
Elértük, hogy a bejegyzett élettársak a házastársakkal azonos módon jogosultak legyenek jövőben tervezett gyermekeik után előre igénybe venni a családi otthonteremtési kedvezményt (CSOK).
Panaszt tettünk az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál, amiért a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a családi kedvezményt azonos nemű párok alkotta családoknak nem biztosította. Az eljárás során egyezséget kötüttünk, az új szabályozás szerint a szivárványcsaládok is bejuthatnak a családi szektorba.
Jogsegélyszolgálatunk közreműködésével egy nemét hivatalosan is megváltoztató transz patikus olyan gyógyszertárműködtetési engedélyhez jutotott, amelyből nem derül ki a nemváltás ténye.
2021 januárjában Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Főosztálya tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősítette, hogy a Labrisz Leszbikus Egyesület által kiadott Meseország
Az RTL Klub 2020 decemberében 11 alkalommal leadta a Háttér Társaság és a Szivárványcsaládokért Alapítvány által készített, A család az család kampányhoz kapcsolódó kisfilmet a nappali órá
2020 júniusában közérdekű adat igényléssel fordultunk az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amelyben többek között az egyes egészségügyi szakterületekre vonatkozó stratégiai tervdokumentumokhoz k
Feljelentettük Toroczkai Lászlót, amiért a kuruc.info-n a 2009-es Budapest Pride ellen uszított. A bíróság jogerősen bűnösnek mondta ki gyülekezési szabadság, valamint a választási gyűlésen való részvétel joga megsértésének előkészülete miatt.
Jogi támogatást nyújtottunk a Magyar LMBT Szövetségnek, hogy fellépjen az Echo TV Képtelenségek c. műsorában elhangzó gyűlöletkeltő megjegyzésekkel szemben. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) első ízben mondta ki, hogy egy műsor alkalmas volt a melegekkel szembeni gyűlölet keltésére, a megnyilvánulások sérthették a melegek emberi jogait, méltóságát.
Jogsegélyszolgálatunk képviselte azt a fiatalembert, akinek ügyében első ízben állapította meg az Egyenlő Bánásmód Hatóság, hogy szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetés történt. A fiatalembert egy fővárosi tánciskola tanácsolta el, mivel a médiában felvállalta melegségét.
Három évnyi pereskedés útján elértük, hogy az azonos nemű élettársak is biztosíthassák párjuknak a jogszabályban előírt lakhatást és megélhetést. Az ügynek fontos szerepe volt benne, hogy a 2007 január 1-én hatályba lépett, a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény már nevesítetten lehetővé teszi az élettársak családtagként történő elismerését.
Az egyenlő bánásmódról szóló törvény elfogadását követően az országban elsőként indítottunk közérdekű igényérvényesítési pert hátrányos megkülönböztetés miatt, amikor a Károli Gáspár Református Egyetem állásfoglalásban tiltotta meg a "homoszexuális életet folytató vagy azt propagáló" személyk részvételét a vallástanárok és lelkészek képzésében.
Egy megözvegyült élettárs ügye kapcsán elértük, hogy az özvegyi nyugdíjjogosultság megállapításakor azokat az együtt töltött éveket is beszámítsák, amelyeket az élettársi kapcsolat azonos nemű párok számára történő megnyitása (1996) előtt töltöttek együtt a párok.
Panaszunk nyomán a HírTv lehetővé tette, hogy a melegek és szimpatizánsaik is kifejthességk véleményüket a Terítéken című műsorban, amelyben korábban sértő megjegyések hangzottak el a közösségre nézve.
Más melegszervezetekkel együtt benyújtott panaszunk nyomán az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) megállapította, hogy a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorának egy melegekkel foglalkozó összeállítása megsértette a sokoldalúság és kiegyensúlyozottság követelményeit.
Más melegszervezetekkel együtt benyújtott panaszunk nyomán az Országos Rádió és Televízió Testülethez (ORTT) megállapította, hogy Magyar Televízió Hét című műsora megsértette a sokoldalúság és kiegyensúlyozottság követelményeit, és olyan szerkesztési megoldásokat alkalmazott, amelyek inkább növelhették a homoszexualitással szemben meglevő társadalmi előítéletet.
Bepereltük Tarlós István III. kerületi polgármestert, amiért 2001-ben a szervezőkkel kötött szerződésben tiltotta be a meleg témájú programokat a Sziget Fesztiválon. A bíróság első ízben mondta ki egy szerződési rendelkezés semmisségét arra hivatkozva, hogy az az Alkotmány 70/A. §-ba foglalt hátrányos megkülönböztetés tilalmába ütközik.