Örökbefogadási ügyek (2021-) | Háttér Társaság

Örökbefogadási ügyek (2021-)

Kulcsszavak: 
jogeset, örökbefogadás

A hatályos magyar jogszabályok az örökbefogadásnak két formáját ismerik: a közös gyermekké fogadást és az egyéni vagy egyedüli örökbefogadást.

2021. március óta főszabály szerint csak házaspárok fogadhatnak örökbe (közös örökbefogadás), különös méltánylást érdemlő esetben azonban lehetőség van egyedüli vagy egyéni örökbefogadásra is. Ebben az esetben az örökbefogadásra való alkalmasságról való határozathoz szükség van a család- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter hozzájárulására is. A jogszabályok nem tartalmaznak korlátozást, így egyedüli örökbefogadásra minden arra alkalmas személy jogosult, függetlenül szexuális irányultságától, nemi identitásától vagy családi állapotától. Ez azt jelenti, hogy az egyedüli örökbefogadásra való alkalmasság során nem mérlegelhető kizáró okként az a tény, hogy a kérelmező valamely szexuális vagy nemi kisebbséghez tartozik, vagy azonos nemű párjával él élettársi vagy bejegyzett élettársi kapcsolatban. 

A 2020-ban elfogadott LMBTQI-ellenes jogszabályok [Alaptörvény L) cikkének kiegészítése a szülők nemére történő utalással, a XVI. cikk (1) bekezdésének módosítása a gyermeknek a születési nemnek megfelelő identitáshoz való jogának deklarálásával, vagy a propagandatörvénnyel módosított gyermekvédelmi törvény] hatására a gyámhatóság rendre elutasítja az azonos nemű párkapcsolatban élők egyedüli örökbefogadásra való alkalmasságát.

A Háttér Társaság Jogsegélyszolgálata által képviselt ügyekben a bíróság minden esetben hatályon kívül helyezte az illetékes kormányhivatal döntését, de a gyakorlat ennek ellenére nem változik. Az alábbi összefoglaló az általunk képviselt ügyekben született döntéseket tekinti át. 

Azonos nemű élettársával élő, egyedüli örökbefogadni kívánó férfi (2021. március előtt indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma
Azonos nemű párjával élő férfi, aki egyedüli örökbefogadásra jelentkezett. Az örökbefogadásra való alkalmasságának megállapítására vonatkozó eljárás 2021. január előtt indult, így nincs szükség miniszteri engedélyre. A TEGYESZ az eljárás minden pontján a kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát javasolta, a gyámhatóság ennek ellenére először azért utasította el a kérelmet, mert a kérelmező nem volt egyedülálló (ami egyébként nem feltétele az egyedül örökbefogadásnak). A Fővárosi Törvényszék ítéletével szemben, amely a gyámhatóságot új eljárásra kötelezte, a kormányhivatal a Kúriához fordult. A felülvizsgálati kérelmet a Kúria elutasította. A megismételt eljárásban a gyámhatóság ismét arra a következtetésre jutott, hogy a kérelmező az örökbefogadásra alkalmatlan: a szakhatóság véleményét ismét felülírta az OGYSZ levelében megfogalmazott hipotetikus kockázat, amelynek az örökbefogadás az örökbefogadott gyermeket kitenné (társadalmi kirekesztés, anyai szerep hiánya, hátrányos megkülönböztetés szülei szexuális irányultsága miatt). A törvényszék ítéletében megváltoztatta a gyámhatóság döntését és kimondta: sérti az egyenlő bánásmód követelményét, ha a kérelmezőt szexuális irányultsága miatt éri diszkrimináció. 

Pest Megyei Kormányhivatal

Nem volt elutasítás

2020-11-05

Pest Megyei Kormányhivatal Képviselet határozat megváltoztatása, eljárás megszüntetése 2021-06-01
Budapest Környéki Törvényszék Képviselet PMK határozat megsemmisítése, új eljárásra kötelezés 2022-03-28
Kúria Képviselet a Törvényszék ítéletét hatályában fenntartotta 2022-11-16
Pest Megyei Kormányhivatal Képviselet eljárás megszüntetése 2023-06-20
Budapest Környéki Törvényszék Képviselet PMK határozatának megváltoztatása 2024-07-08
Kúria Képviselet PMK felülvizsgálati kérelem, folyamatban  

 

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, egyedül örökbefogadni szándékozó férfi (2021. március előtt indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma
A bejegyzett élettársával élő férfi kérelmező egyedüli örökbefogadásra való alkalmasságát a gyámhatóság 2020. márciusban megállapította. A határozat 3 évig maradt hatályos, ezt követően hosszabbítást kellett kezdeményezni, amely maximum plusz 1 évre szólhat. A hosszabbítást a kérelmező 2022 novemberében kérte. A TEGYESZ és az eljáró szakértők támogató javasoltata ellenére a gyámhivatal elutasította a hosszabbításra irányuló kérelmet. Álláspontja szerint az azonos nemű párjával élő kérelmező nem tud megfelelő szociális környezetet biztosítani egy gyermeknek. A gyámhatóság határozata idézte az Alaptörvény L) cikkét ("Az anya nő, az apa férfi.") és a XVI. cikk (1) bekezdését ["Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát (...)"], és megállapította: "Azonos nemű együttélő párok esetében az a szocializációs környezet, amelyet az azonos nemű együtt élő párok tudnak biztosítani az örökbe fogadott számára, a józan ész szerint ezt a jogszabályi feltételt nemcsak konkrétan, de már az absztrakció szintjén sem tudják teljesíteni." A Fővárosi Törvényszék megsemmisítette a gyámhatósági határozatot és új eljárásra utasította a hatóságot. A 2024 szeptemberi ítélet kimondta, hogy a gyámhatóság nem teljesítette az indokolási kötelezettségét, továbbá megsértette az egyenlő bánásmód követelményét. Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt örökbefogadásra való alkalmasság megállapítása 2020-03-06
Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt örökbefogadásra való alkalmasság meghosszabbításának elutasítása 2023-09-15
Fővárosi Törvényszék Képviselet BFKH határozatának megsemmisítése és új eljárásra kötelezés 2024-09-11

 

Azonos nemű élettársával élő, egyedüli örökbefogadni kívánó férfi (2021. március előtt indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma
Azonos nemű párjával élő férfi, aki egyedüli örökbefogadásra jelentkezett. Az eljárás 2021. január előtt indult, ezért az örökbefogadásra való alkalmasság megállapításához nincs szükség miniszteri engedélyre. A TEGYESZ az eljárás minden pontján a kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát javasolta, a gyámhatóság ennek ellenére utasította el a kérelmet minden alkalommal.  Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt elutasítás 2021-11-11
Fővárosi Törvényszék Képviselet BFKH határozatának megsemmisítése, új eljárásra kötelezés 2022-05-09
Budapest Főváros Kormányhivatala Képviselet elutasítás 2023-07-03
Fővárosi Törvényszék Képviselet BFKH határozatának megsemmisítése, új eljárásra kötelezés 2023-11-29
Kúria Nem volt BFKH felülvizsgálati kérelem - befogadás megtagadása 2024-03-06
Budapest Főváros Kormányhivatala Képviselet elutasítás 2024-05-17
Fővárosi Törvényszék Képviselet folyamatban  

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, egyedül örökbefogadni szándékozó férfi (2021. március után indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma
A kérelmező -- bejegyzett élettársi kapcsolatban élő férfi -- 2023-ban jelentkezett örökbefogadásra, így az eljárásban a 2021 utáni szabályok alkalmazandóak, tehát szükség van miniszteri engedélyre az alkalmasság megállapításához. A gyámhatóság, a TEGYESZ javaslatával szembemenve, megállapította, hogy a kérelmező örökbefogadásra alkalmatlan. Határozatában hivatkozott arra, hogy a majdani örökbefogadás kockázatot jelent a gyermek számára, mivel a kérelmező azonos nemű párjával él, és nem garantált, hogy megfelelő védelmet tudnak biztosítani azon társadalmi attitűdökkel és hatásokkal szemben, amelyek emiatt érik a gyermeket. A bíróság megállapította az egyenlő bánásmód megsértését, és hangsúlyozta: a jogalkotó nem zárta ki az LMBTQI személyek örökbefogadását, így kizárólag erre tekintettel a gyámhatóság sem utasíthatja el az örökbefogadásra való alkalmasságukat. A gyámhatóság a bíróság ítéletét figyelmen kívül hagyta, nem küldte fel az ügy iratait a miniszternek jóváhagyásra, hanem ismételten alkalmatlannak nyilvánította a kérelmezőt. A határozat ellen ismét bírósághoz fordult.  Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt elutasítás 2024-01-18
Fővárosi Törvényszék Képviselet BFKH határozatának megsemmisítése és új eljárásra kötelezés 2024-06-12
Budapest Főváros Kormányhivatala Képviselet elutasítás 2024-09-24
Fővárosi Törvényszék Képviselet folyamatban  

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, egyedül örökbefogadni szándékozó nő (2021. március után indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma

A kérelmező nő bejegyzett élettársi kapcsolatban él azonos nemű párjával. 2021. januárban a gyámhatóság megállapította az örökbefogadásra való alkalmasságát, ez a határozat 3 évig volt hatályos. 2024 áprilisában ismételten kezdeményezte az örökbefogadásra való alkalmasság megállapítását -- ezt a szakszolgálat és a szakértők is támogatták. A gyámhatóság elutasító határozatot hozott: "Jelen esetben az örökbefogadással kialakuló családi szerepek a Magyarország Alaptörvénye L) cikk (1) bekezdésében foglalt elvekkel nem egyező módon alakulnának - hiányozna az apai minta, amely traumatizáló hatás a származási nehézségek és az örökbefogadás tényének kitett gyermek életében halmozott kockázatot jelenthetnek -, amint ezt az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat is kiemelte álláspontja megküldésekor." Az eljárásban a 2021 utáni szabályok alkalmazandóak, így szükség van miniszteri engedélyre az alkalmasság megállapításához.

Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt örökbefogadásra való alkalmasság megállapítása 2021-01-25
Budapest Főváros Kormányhivatala Képviselet elutasítás 2024-09-10
Fővárosi Törvényszék Képviselet folyamatban  

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élő, egyedül örökbefogadni szándékozó férfi (2021. március után indult eljárás)

Ügy leírása Jogi fórum Szerepünk az eljárásban Állapot Döntés dátuma
A kérelmező bejegyzett élettársi kapcsolatban élő férfi. 2024-ben jelentkezett egyedüli örökbefogadásra. A területi gyermekvédelmi szakszolgálat által lefolytatott vizsgálat során végig mellette volt a párja. A TEGYESZ-nek az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálathoz eljuttatott átiratában nem talált kizáró okot, amely igazolhatná az örökbefogadásra való alkalmasság megállapításának elutasítását. Az OGYSZ a Budapest Főváros Kormányhivatalának eljuttatott véleménye azonban kiemelte: "a gyermek elsődleges érdeke, hogy a társadalomba való megfelelő integrációhoz azokat a szocializációs hatásokat kaphassa meg, melyek biztosítják számára a női és férfi nemi szerepek, az apai és anyai szülői szerepek elfogadott mintájának
megtanulását, az elsődleges szocializációs folyamat során annak beépülését. Örökbefogadás esetén az örökbefogadással kialakuló családi szerepek a Magyarország Alaptörvényében foglalt elvekkel nem egyező módon alakulnának vélhetően, ugyanis hiányozna az anyai minta." A BFKH ennek megfelelően elutasította a kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát: "az ügyfél esetében különös méltánylást érdemlő körülmény nem állapítható meg."
Budapest Főváros Kormányhivatala Nem volt elutasítás 2024-10-24
Fővárosi Törvényszék Képviselet folyamatban  

 

Témák